Stormigt finalväder i Val Thorens

Storm satte käppar i hjulet för finalen i The North Face Ski Challenge. Vissa klasser kunde inte få någon totalvinnare. Men Niklas Granlind och Jesper Tjäder fick ändå topplaceringar.

Friåkningsdelen inledde finalen.
Friåkningsdelen inledde finalen.
Foto: The North Face Ski Challenge

I helgen skulle den stora finalen av The North Face Ski Challenge avgöras i Val Thorens. Tävlingen inleddes med friåkningsdelen där Niklas Granlund placerade sig som tvåa i Kingsklassen. Överst placerade sig Chamonixkillen Raphael Vouillamoz. Timothée Pick som också kommer från Chamonix, slutade som trea den första tävlingsdagen.

Blandad kompott med vädret i helgen, men till slut kom solen.
Blandad kompott med vädret i helgen, men till slut kom solen.
Foto: The North Face Ski Challenge

På grund av det hårda vädret i området i helgen gick det inte att genomföra freestyledelen av tävlingen som planerat under söndagen. Stora delar av startfältet var tyvärr tvungna att lämna innan tävlingen kunde avslutas då skola med mera kallade. Därför kunde bara totalvinnare koras i klasserna Kids och Queens som var de enda som hann genomföra åk i slopestylebanan innan stormen slog till. Toby Jenssen tog tillfället och körde in Sverige på en andraplats i Kids-klassen. Vann gjorde tysken Lucas Mangold. I Queens-klassen totalsegrade fransyskan Samantha Bernos


Foto: The North Face Ski Challenge


Foto: The North Face Ski Challenge

I klasserna Teens och Kings blev det nu istället två separata resultatlistor, en i friåkning och en i freestyle. I klassen Kings var finske Roope Leppänen dagens stora vinnare. Hans landsman Ville Koskala kom två medan Niklas Granlind följde upp sin andraplats i friåkningsdelen med en tredjeplats. Det hade räckt långt i ett sammandrag men som omständigheterna var nu, med många som inte kunde komma till start, blev det ingen totalvinnare.

I klassen Teens blev det svenskt överst på pallen genom Jesper Tjäder. Han följdes av Perttu Hyvärinen och Antii Ollila. Den unga, finska skidscenen verkar starkare än någonsin. Desto mer glädjande då att det ändå var blå-gult överst igen denna dag.

Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.