Videokval till Young Gunz

Freeride lanserar tillsammans med Young Gunz ett videokval där lovande talanger, födda 1996 eller senare, har chansen att få spela in ett eget avsnitt. Kontrakt från SOS och Nordica ligger också och väntar.


Foto: Young Gunz

Freerides nya videoserie Young Gunz har blivit en succé. Närmare 15 000 personer har sett det första avsnittet och i väntan på avsnitt nummer två kommer här ett glädjande besked till alla lovande talanger (född 1996 eller senare) med drömmar om en karriär som skidåkare: Freeride och Young Gunz lanserar ett videokval!
– Man ser många unga talanger när man är ute och åker skidor men långt ifrån alla. Vi hoppas att videokvalet kommer få många att våga ta chansen och visa upp sig, säger Jesper ”Jeppenator” Norén.

Genom att ladda upp ditt bidrag har du chansen att få filma med Adam Forsberg och Jesper Norén och på så sätt visa upp dig för skidsverige. Som att inte det vore nog har även SOS och Nordica gått in i projektet så till den som vinner väntar även två kontrakt som innefattar bland annat skidor, jackor, byxor, pjäxor och hoodies. Så glöm inte videokameran när du ska ut och shredda. Lycka till!

Regler & tips:

– Född 96 eller senare (15 år)
– Ladda upp senast den 2 februari
– Variation på åkningen
– Stil är väldigt viktigt – kontroll på kroppen
– Videon får max vara 5 minuter
– En film per åkare
– Visa upp personlighet med till exempel genom en kort presentation av dig själv, eller liknande är pluspoäng!

 

All information och regler för videokvalet finns på www.freeride.se/younggunz. Glöm inte heller att spana in Young Gunz på Facebook.
Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.