Allvarlig liftolycka i Spanien med flera skadade – skidåkare flög ur liften
Omkring 10 personer skadades efter en liftolycka i den spanska skidorten Astún i Pyrenéerna, enligt spanska medier. Läget sägs vara allvarligt för minst 2 personer.
Liftolyckan inträffade i en fyrstolslift strax före klockan 12 på lördagen. Flera bilder har florerat på sociala medier på stolliftar och drivhjul som ligger på marken., så anledning till olyckan beror sannolikt på ett problem med liftvajern, Tidigare under lördagen uppgav spanska lokala myndigheter att 30 personer var skadade, vilket senare under lördagkvällen reviderades till 10 skadade, varav 2 personer allvarligt. De skadade ska ha förts till närliggande sjukhus i Jaca, Huesca och Zaragoza, enligt uppgifter från radiokanalen Cope.
Hundratals skidåkare fast i liften
Diario del Alto Aragón skriver att en av de allvarligt skadade behövde flygas akut med helikopter till Zaragoza. Ett hundratal skidåkare satt fast i sittliften som stannat uppe i luften efter olyckan.
Enligt tidningen El País hamnade många av stolarna i sittliften upp och ner vid olyckstillfället. Vidare skriver El País att ett drivhjul på ena änden av liften hade lossnat, vilket gjort att liftarna “studsat” upp och ner och skidåkare hade då flugit ur stolliften och fallit handlöst ner till marken.
Det var en fin skiddag med solsken och mycket snö i spanska Astún. Därav var det mycket folk i backarna som bevittnade denna traumatiska händelse. Skidanläggningen håller just nu stängt och myndigheter och provinsledningen är på väg till skidorten. Astún ligger i bergskedjan Pyrenéerna, nära den franska gränsen, och har mestadels inhemska besökare. Inga svenska skidåkare har rapporterats skadade eller inblandade i olyckan.
Pedro Sánchez, Spaniens premiärminister, skriver på X att han är chockad över nyheten och att hans tankar går till de skadade och deras familjer.






