Bodin flög 70 meter i backhoppningsbacke
Efter ett halvår av förberedelser hoppade Daniel Bodin närmare 70 meter i Örnsköldsviks backhoppningsbacke.
–Det är en obeskrivbar upplevelse, säger han.

En dröm gick i uppfyllelse när X Gamesvinnaren Daniel Bodin i torsdags fick chansen att låna backhopparnas backe.
Foto: Red Bull Contentpool
Det respektingivande hoppet hade föregåtts av sex månaders planering tillsammans med några av Sveriges mest erfarna tävlings- och eventorganisatörer inom freestyle, motocross och snöskoter. För att skapa ett uthopp som passade snöskoterns förutsättningar modifierades Örnsköldsviks hoppbacke med en högre och mer vinklad uthoppsramp. Resultatet blev ett hisnande hopp med en flygfärd cirka 15 meter över
marken och en landning kring backens 67-meterssträck.
–Vilken känsla! Jag har väntat på den här stunden så länge och fantiserat mycket om hoppet, månader av planering blir till slut några sekunders upplevelse. Det är en obeskrivbar upplevelse som går utöver allt annat. Uppe i tornet var det ganska skrämmande men direkt vid uthoppet kände jag att jag hade kontroll över flygfärden, kommenterade Daniel Bodin efter hoppet.

Daniel Bodin.
Foto: Red Bull Contentpool
Idén om att hoppa utför en hoppbacke har växt fram under en längre tid hos skoterstjärnan.
–Under många år när jag har kört förbi hoppbackar har jag varje gång tänkt tanken att det borde gå att hoppa där med snöskoter. Tidigt i höstas kände jag att det helt enkelt var dags att gå från tanke till handling och bara göra det, säger Daniel Bodin.
Örnsköldsviks hoppbacke ligger alldeles intill stadskärnan och bjuder på en otrolig vy från hopptornet. Men den högre uthoppsrampen försvårade möjligheten för Daniel att se backen och landningen.
–Man ser egentligen ingenting vid starten i tornet. I uthoppet är det första man ser en stor tågbro längst ner, tvärs över backen, och sen formligen kastas all information mot dig och hjärnan börjar bearbeta flygfärden och landningen, säger Daniel.
Foto: Red Bull Contentpool






