Freeridebloggare på radio ikväll

Freeridebloggarna Mats och Maximilian är med i radioprogrammet P3 Planet på måndagskvällen inför resan till Iran och Kashmir.

Killarna bakom bloggen På Vift här på Freeride, Maximilian och Mats, visar att ingenting är omöjligt i att dra ihop sin drömresa. Trots att de är okända åkare har de fått till sponsringskontrakt med företag som Dakine, Spy, Pro-Tec, Duret och Alpingaraget.

Avfärden mot Iran och Kashmir är nära nu. Innan dess blir det radiointervju för de två. Nu på måndag kommer Maximilian och Mats att vara gäster i programmet P3 Planet som veckans resenärer. I programmet som sänds mellan klockan 18.06-20.00, kommer de prata om målen med resan, deras förberedelser och andra saker som kanske inte borde sändas i radio.

Killarna är borta i sju veckor och tanken är att de skall sända radiomaterial som räcker till just sju program – en troligtvis intressant skidföljetång med andra ord.

Följ även killarna på resan på deras blogg här på Freeride: På vift.

Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.