Jesper Björnlund klar för OS

På finländsk mark säkrade i helgen 24-årige puckelåkaren Jesper Björnlund sin biljett till vinter-OS som körs igång i Vancouver om mindre än två månader. OS-biljetten blev klar efter att Jesper vunnit två tävlingar under världscuppremiären i Suomu.


Foto: Petter Levin

Redan i fredes besökte Björnlund översta delen av prispallen i finländska Suomu efter att ha tagit hem säsongspremiären av världscupen i puckelpist. Jesper kvalade in till finalen som tolfte man och väl i finalen valde Jesper att satsa järnet – en satsning som höll.
–  Inget lopp är perfekt, men mitt åk var väldigt bra och jag kunde fokusera på de svåra bitarna, säger Jesper.

På lördagen var det dags igen. Björnlund svarade för ännu ett starkt åk och tog sig i mål som förste man, en hundradel före amerikanen Bryon Wilson. Jesper, som tidigare inte vunnnit i världscupsammanhang, såg i och med sin dubbelseger i säsongspremiären till att säkra en OS-plats och dessutom gå på jullov som världscupledare.
– Det är skönt att slippa behöva tänka på att kvala in till OS. Nu är jag där och kan börja fokusera på riktigt, berättar Jesper till Freeride.

Björnlund fick sitt stora genombrott för ett par år sedan då han valdes till årets nykompling i världscupen och även kom femma i OS-finalen i Turin. Efter ett par tunga säsonger är nu kirunasonen på gång och även om OS såklart är säsongens stora mål så smäller även världscupen högt.
– Att stå på pallen och kanske till och med vinna världscupen är ett mål jag haft sen jag började åka. Nu har jag ett bra utgångsläge inför kommande tävlingar och så länge jag koncentrerar mig på min egen åkning och gör min grej tror jag att det kan gå bra, berättar Björnlund.

Och OS då?
 – Där kommer jag att köra allt vad tygen håller, svarar Jesper.

Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.