Kolossalt hopp på JOI
”Detta är det bästa hoppet någonsin”, kommenterar Simon Dumont JOI-hoppet i Åre. Idag inleds säsongens stora tävlingshöjdpunkt inom big air.
Idag inleds Jon Olsson Invitational, tredje och sista upplagan, i Åre med sessionåkning. Världsåkarna från Europa, Nordamerika, Japan och Oceanien började trilla in i byn i måndags. I början av veckan har alla träningsnött hoppet i det som för någon månad sedan var VM-backarnas målområde i Olympia. Det råder inget tvivel om saken; hoppet, som har en tio meter hög kick och hela 23 meter till landning, är gigantic. Räkna med flera sekunders luftfärder. Simon Dumont fäller i farten mellan ett av sina många träningsåk:
– Detta är det bästa hoppet någonsin. Jag har haft min bästa åkdag på flera år.
Jon Olsson kommenterar uppladdningen i början av veckan så här:
– Jag kände av att åkarna var lite nervösa när vi skulle pröva hoppet för första gången. Hoppets storlek är lite skrämmande innan man vänjer sig med det. Men den första åkningen gick grymt bra och hoppet känns perfekt. Alla åkare är sjukt laddade och kommer tänja på gränserna inom big air de kommande dagarna.
– Åkarna har pumpat på hårt under träningarna. De har aldrig velat sluta åka har det känts som. Så stämning är på topp helt klart, säger Magnus Ljungström på eventfirman Epidemic som arrangerar JOI tillsammans med Jon själv. Magnus Ljungström arbetade tidigare med event på Red Bull men startade eget med fokus på freestylemotorcross. De senaste tre åren är det JOI som tagit mycket av hans tid.
Efter några dagar med klarblå himmel säger väderprognoserna att vindar och kallare luft är på väg in över Åre.
– Det är inget som ska ställa till problem för tävlingen. I de flesta fall mojnar vinden i Åre på kvällen och vi kör bara kvällstävlingar. Vi är inte heller särskilt sårbara för moln och flatljus eftersom vi kör med backens starka belysning i arenan, konstaterar Magnus Ljungström.
2. Jacob Wester, SWE
3. Oscar Scherlin, SWE
4. Niklas Karlström, SWE
5. Jim Johanson, SWE
6. Andreas Håtveit, NOR
7. Tomas Dölplads, NOR
8. PK Hunder, NOR
9. Espen Linnerud, NOR
10. Simon Dumont, USA
11. Sammy Carlson, USA
12. Colby West, USA
13. Peter Olenik, USA
14. Michael Olinek, USA
15. Ahmet Dadali, USA
16. Tom Wallisch, USA
17. A-J Kempainen, FIN
18. Kalle Leinonen, FIN
19. Shoya Okazaki, JAP
20. Shinji Osada, JAP
21. Phil Casabon, CAN
22. TJ Schiller, CAN
23. Josh Bibby, CAN
24. Patrick Hollaus, AUT
25. Martin Misof, AUT
26. Fabio Studer, AUT
27. Richard Permin, FRA
28. Aurelien Fornier, FRA
29. Byron Wells, NZ
30. Russ Henshaw, AUS
31. Jossi Wells, NZ
32. Grete Eliassen, NO










