Lavin i Hemsedal – en person död och en saknas fortfarande

En lavin har gått utanför Hemsedal i Norge, en man har hittats död men en person saknas fortfarande.

I söndags gick en lavin nära Hemsedal och under måndagen hittades en man i 30-årsåldern död efter en stor sökinsats i området. En person saknas fortfarande.

– En person har hittats i lavinen som tyvärr har omkommit. Vi antar att även den andra personen finns i området, säger insatsledare Tom Richard Skuggedal i Sydöstra polisdistriktet till NRK.

Polisen och Hovedredningssentralen tror dock inte längre att det finns något hopp om att hitta den försvunne mannen vid liv.

100 meter bred lavin

De två männen som befaras ha dragits med i lavinen är båda från Trøndelag, båda i 30-årsåldern. De skulle vara tillbaka på lördag efter en veckas resa. Vänner till de två försvunna personerna anmälde försvinnandet.

Området där lavinen gått är öster om Hydalsberget. Olyckan ska ha inträffat på söndag kväll. Lavinen var cirka 100 meter bred och området är utmanande att vistas i då det är lite snö och mycket is på cirka 1100–1200 meters höjd.

– Sökandet är utmanande på grund av brant och isig terräng. Därför krävs särskild expertis för att färdas säkert i området, Reidun Eidsvig, beredskapsansvarlig for Norske Redningshunder Sør-Øst.

Text: Petter Elfsberg
Petter är chefredaktör på Freeride.se sedan 2022 och har dessförinnan kuskat runt på diverse skidorter som frilansande skidjournalist. Innan Freeride tog greppet om Petter så arbetade han som tränare på ett freeski- och puckelgymnasium och har också ett antal säsonger som skidlärare i ryggsäcken.
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.