Ny fotograf på Freeride: Rob Hamilton-Smith

Engelsmannen och Verbierbon Rob Hamilton-Smith lägger ut en egen portfolio på Freeride. Från fokus på MTB satsar Rob allt mer på skidåkning.

När Rob får välja en egen favoritbild blir det denna sköna macrobild på ett rail.
När Rob får välja en egen favoritbild blir det denna sköna macrobild på ett rail.
Foto: Rob Hamilton-Smith

Namn: Rob Hamilton-Smith

Ålder: 29

Bor i: Verbier i Schweiz. Jag lämnade livet i Storbritannien som IT-konsult för att resa runt i Europa för att jaga min passion för foto och MTB. Jag hamnade i Verbier där jag blev kär i bergen, cyklingen och en vacker svensk flicka. Samtidigt upptäckte jag skidåkningen på allvar.

Bakgrund som fotograf: Jag är en välpublicerad frilansfotograf och skribent som vunnit en hel del priser. Främst är det inom mountainbike för tidningar som brittiska Singletrack, Mountainbikerider, MBUK och det franska freeridemagasinet BigBike. Just nu satsar jag på att fota skidåkning och fotar lokala, kommande skidstjärnor. Dessutom ställer jag upp i K2 Couloir to Bars i år.

Fotoutrustning:
Nikon D200
Nikkor 70-200mm 2.8
Nikkor 300mm f4
Nikkor 10.5 2.8 fisheye
Tamron 17-50mm 2.8
Pocket wizard transmitter/2 receivers
2x Nikon Speedlight SB-28DX
Många batterier.
Reflektor.
Lite extra mat för mina stackars modeller som behöver köra en gång till för att få rätt bild.

BILDSPECIAL: Rob Hamilton-Smith

Text: Dan-Marcus Pethrus
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.