Red Bull Flugtag på söndag

På söndag är det dags för Red Bull Flugtag i Stockholm och ett av lagen är svenska Team Orsa som hoppas på att en dalahäst ska ge dem segern.


Foto: DomDaher/Red Bull Photofiles

Den 4 juli samlas över 30 lag av våghalsiga amatörpiloter vid Strömmen i centrala Stockholm. Med egendesignade och hemmasnickrade farkoster kommer de att slänga sig ut för den specialbyggda, sex meter höga rampen.

Det är 19 år sedan det första Red Bull Flugtag hölls i Wien. Sedan dess har fler än 40 Flugtag-tävlingar hållits runt om i världen och just nu byggs ett 30-tal farkoster runt om i Sverige som förhoppningsvis ska slå världsrekordet som sattes i Wien år 2000 och därmed flyga längre än 62 meter.

Vinnaren mäts, förutom på sträcka, även på genomförande och kreativitet. Att lägga energi på utsmyckning och show kan alltså vara en väg till pallplatsen. Den svenska Flugtagjuryn består i årets upplaga av bland annat Arne Hegerfors, Anders Öfvergårdh (Arga Snickaren) och en av Sveriges mest meriterade stridspiloter; Peter Lindén.


Team Orsa

Genom åren har farkosterna varit allt från flygande grisar till tårtor till en av årets bidrag, en dalahäst med vingar.
– Vi bygger en överdimensionerad dalahäst med vingar. Vi kommer ju från Orsa och vill representera bygden med något typiskt för Dalarna och samtidigt, förstås, vinna tävlingen säger Christofer Rahm, utsedd till pilot i Team Orsa.

Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.