Skidtest: Rossignol Hero Elite LT Ti (2025) ”Väldigt snabba”
Vi har testat Rossignol Hero Elite LT Ti som är ett par sylvassa pistsmiskare för dig som drömmer om världscupen.
Hero Elite LT Ti är Rossignols uppgraderade storslalomskida. Tillsynes är detta en skida som påminner om det som eliten använder i världscupen men i själva verket är detta en tradionell pistskida i toppklass.
Detta är en skida som passar dig som gillar att åka fort. Konstruktionsmässigt så är skidan konstruerad med bok istället för poppel som exempelvis Rossignol Forza och Nova är byggd med. Hero Elite LT Ti har också dubbla lager titanal samt en del gummi som förhindrar att skidan blir nervös.
Sammanfattningsvis så är detta i sammanhanget en väldigt trygg och lättåkt skida som inte är lika hård och svåråkt som riktiga tävlingsskidor. Rossignol själva menar på att utan fartdräkt behöver du inget värre.
Läs mer om vilka som är de bästa pistskidorna här.
Film: Rossignol Hero LT Ti
Omdömen och betyg:
– Den ligger otroligt bra på kant… den har otroligt bra kontakt med marken. Så det går att stå på med den och den sviker inte. Jag tycker inte den är tillräckligt styv, jag vill ha ett flex tillbaka ut ur svängen så att jag kan skicka in skidan i nästa sväng. Det saknar jag. Men det är en otroligt rolig skida. Kompetent. Passar mig som åkare. Så den här får faktiskt en fyra, säger Jesper Hayland.
– Lite tyngre. Väldigt stabil. Längre svängar. Det kändes som så nära ett par raceskidor man kan komma. 4,5 i betyg, säger Selina Wallin.
– Jag är ju en gammal raceåkare. Jag skulle säga att det här är så nära ett par gamla raceskidor som jag har kommit med ett par pistskidor. Jag tycker att det är positivt. Jag tycker att det är roligt. Idag är det lite mjukt och lite stökigt och uppkört i botten. Då är det kanske inte idealiskt. Men där uppe är det lite finare förhållanden och där är det underbart. De här får en fyra av mig, säger Petrea Norgren.
– De var väldigt snabba. En rolig skida, men en väldigt svår skida. Jag tror den här passar en person som har racingbakgrund. Jag är mer en friåkare. Den är lite klurig. Den gillar lite större svängar. Jag vill gärna ha lite kortare kvickare svängar. Men annars en väldigt rolig skida. Den får 3,5, säger Cornelia Evelyn.
Rossignol Hero Elite LT Ti
Längder: 162, 172, 177 och 182 cm
Mått: 121-71-101 mm
Radie: 18 m (177cm)
Vikt: 2300 gram (177 cm)
Konstruktion: Traditionellt spann med en liten tip- och tailrocker. Träkärna av bok förstärkt med både V-bockad och stående titanal för ännu mer vridstyvhet samt dämpad med gummi.






