Svensk succé i FWQ
Det är inte bara i Freeride World Tour som svenskarna gör väsen av sig. I premiären av Freeride World Qualifier slutade både Matilda Rapaport och Christoffer Granbom på andra plats.

Herrtoppen i snowboardklassen.
Foto: Freeride World Qualifier
Lite i skymundan av Freeride World Tour har kvaltouren Freeride World Qualifier kickat igång. Vid första stoppet, i franska Clusaz, nu i veckan fick två svenskar kliva upp på prispallen. Skidåkaren Matilda Rapaport och snowboardåkaren Christoffer Granbom slutade båda på andra plats i respektive klass.
– Mitt åk kändes okej, hittade fyra klippor i falllinjen, vilket räckte till en andraplats. En skön start på säsongen och viktiga poäng i jakten på att kvala till FWT då det bara är fyra stycken 4-stjärniga tävlingar i Europa i år, berättar Christoffer Granbom.

Domarnas utsikt i La Clusaz.
Foto: Freeride World Qualifier
Ett halvmetersdump dagen innan tävlingen gjorde det tilltänkta tävlingsfacet lavinfarligt och tävlingen flyttades därför till ett kortare och snällare face med många hoppvänliga klippor.
– De första åkarna hade drömlika förhållanden med en halvmeter puder. Jag startade bland de sista så när jag droppade in var det ganska uppåkt, berättar Christoffer Granbom.
Resultat i Clusaz
Skidor damer
1. Lorraine Huber
2. Matilda Rapaport
3. Angelika Kaufmann
Snowboard damer
1. Amber Schuecker
2. Estelle Balet
3. Anna Orlova
Skidor herrar
1. Mickael Bijasson
2. Mickael Bimboes
3. Raphael Webhofer
Snowboard herrar
1. Johannes Schnitzer
2. Christoffer Granbom
3. Sascha Hamm
Övriga svenskars placering
Skidor damer:
10. Lotten Rapp
Skidor herrar:
8. Simon Brandelid
27. Jesper Andersson
28. Marcus Thor
Snowboard herrar:
25. Robert Strandberg
Foto: Freeride World Qualifier






