Vinst till Lotten Rapp i Hochfügen

I lördags var det dags för den första Freeride World Qualifier-tävlingen av fyrstjärnig, alltså högsta ranking, i Europa. Trots lite halvtaskig tillgång på snö i den Österrikiska orten Hochfügen gick tävlingen att genomföra. Lotten Rapp såg till att inleda säsongen med en vinst och Carl Regnér dundrade in på en fjärdeplats.

Sju svenskar var de på plats som lyckats kvalificera sig till att få köra denna första fyrstjärniga tävlingen för Europa denna säsong. De kom inrullandes till Hochfügen i Österrike från olika håll- Carro, Olle och Carl direkt från Japan (där de tävlat i den första FWQ-tävlingen i Asien någonsin), Elias, Jocke och Adam från Nendaz/Verbier och Lotten från Engelberg.

Förhållandena på berget beskrev åkarna som varierande och stenigt. Ovanligt lite snö för säsongen resulterade i att tävlingsfacet Ostwand erbjöd åkarna lite högre klippor än vanligt, gömda hajar och snö växlade från puder till packat till skare.

Resultatmässigt var det Lotten Rapp som på damsidan som med sin första tävling för säsongen kammade hem en vinst och visar på bra formbesked. Målet med vinter är att lyckas kvala tillbaka till världstouren, men sommaren har varit tuff mentalt efter en vinter då två nära vänner omkommit i laviner.

”Jag har genom alla år jobbat mot målet av att ta totalsegern i Freeride World Tour och ha vunnit tourens sista stopp, Verbier Xtreme. Men den här sommaren har liksom vänt magen och huvudet upp och ned. Tävlan har känts väldigt ovesäntligt och icke tilldragande mentalt. Det kändes gruvsamt att komma på skidor och köra säsongens första tävling. Men väl nere vid målet var det så otroligt mycket glädje.”

– Lotten Rapp

Läs mer om Lottens tankar om tävlingen på hennes blogg: www.LottenRapp.se

Inför avresan till Alperna intervjuades hon även av SvT, se reportaget på SvT Play

Se Lottens vinnaråk:

 

På herrsidan var det totalt tre grabbar topp 10: Olle Regnér på nionde, Elias Henderson sjua och Carl Regnér närmast pallen på en fjärdeplats.

Se Carls åk ut hjälmkameraperspektiv, se till att dra upp volymen så du hör hur en av Sveriges bästa skidåkare snackar sig själv igenom sitt åk:

 

Härnäst på tävlingsschemat väntar två 2* och en 4* i franska Les Arcs men en ännu större skara svenskar på plats.

 

Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.