Wallisch vann Dumont Cup
Tom Wallisch vann den första upplagan av Dumont Cup. Rookien Joss Christensen visade upp sig på allvar och slutade som tvåa.
Efter urladdningen i Skandinavien under Sweet Rumble, JOSS och JOI var det dags för nästa stora event. Dumont Cup är nykomlingen bland de stora tävlingarna i vinter och avgjordes i helgen på Dumonts hemmaplan i Sunday River i Newry delstaten Maine. 70 åkare hade slutit upp för att tävla om de 15 000 USD som låg på prisbordet. I den del av tävlingen som var till för proffsåkarna dök namn som Simon Dumont, Jossi Wells, Peter Olenick, Tom Wallisch och Colby West upp.
Varje åkare fick tre åk på sig i finalen. Tom Wallisch bjöd i sitt ena åk på rodeo 6 on the box, right 900 cork med en tail grab till en switch dubbel rodeo 1080 och därefter en switch on switch off på down flat railet. Relativt okände rookien, Joss Christensen, tog överraskande andraplatsen med ett kanonåk. Trea slutade Mike Riddle.
Tävlingens värd, Simon Dumont, fick nöja sig med en fjärdeplats denna dag men verkade vid prisceremonin nöjd med den första upplagan av Dumont Cup.
1. Tom Wallisch
2. Joss Christensen
3. Mike Riddle
4. Simon Dumont
5. Matt Margetts
6. Vincent Gagnier
7. Clayton Villa
8. Joe Schuster
9. Laurent Favre
10. Samuel LaGrange












