Wester tvåa i Whistler
Jacob Wester på andra plats i WSI Big Air efter sprudlande glade vinnaren Shinji Osada från Japan.
WSI står för World Skiing Invitational som är en del av The World Ski & Snowboard Festival, alltså Whistlers stora säsongsavslutning med happenings såväl på snö som i barer och på musikscener. I lördags var det dags för WSI Big Air som listas som ett silverevent i AFP (Association of Freeskiing Professionals) ranking.
Vårsnön nere i vid Skiers Plaza i Whistler Village gjorde att landningen snabbt blev mycket mjuk, något som gjorde det svårt att sätta landningarna för åkarna. Det blev en hel del krascher som följd. Efter en första omgång gick följande åkare till final: Jacob Wester, Austin Ross, TJ Schiller, Colby West, Ian Cosco, LJ Strenio, Kris Atkinson, Mike Mertion, Shinji Osada och Erik Hughes.
Jacob körde oerhört stabilt genom hela tävlingen och slutade på en andraplats denna kväll i Whistler. Aftonens stjärna var japanen Shinji Osada som med sin sw 1440 tog hem sin första seger i den västra delen av skidåkarvärlden. Glädjetårar skymtade hos Osada, en otroligt lycklig vinnare.
I damklassen tog Roz Groenwood sin första seger i big air och hon gjorde det med en stor 1080 som imponerade på alla på plats.
Herrar
1. Shinji Osada
2. Jacob Wester
3. LJ Strenio
Damer
1. Roz Groenwood
2. Maiko Hara
3. Megan Gunning









