Windstedt inför sommarens camp

Förra sommaren var det premiär för WHAT! Summer Camp i norska Folgefonna. Bakom campet står Henrik Windstedt och David Kantermo. Freeride fick tag i Henke för att stämma av läget inför sommarens upplaga.

 

Varför startade ni WHAT och för vilka är det?
Ända sedan jag själv besökte campen i Nordamerika i början av 2000-talet så har jag haft en idé om att starta upp nåt liknande i Skandinavien. Grejen att stå på snö under sommartid ger en frihetskänsla, det ska inte vara möjligt men där står man, mitt sommaren på snö, och framför sig har man en grym park. Efter att man har åkt skidor tar man på sig shorts och lägger sig i solen.

Att vi valde Folgefonna, som är så nära ett sommarparadis man kan komma, är av flera anledningar. Dels så är det nära till Bergens flygplats vilket gör att det är enkelt att komma dit, sen är parken den bästa som finns i Europa sommartid. Att vi sen har möjligheten att hoppa vattenhopp och trampoliner gör att träningsmöjligheterna är så bra som de kan bli.

Campet är också en samlingsplats för alla som gillar skidåkning och vill ha kul, man behöver inte alls vara bra på det. Men visst finns det en grym möjlighet att lära sig allt som behövs för att bli en sponsrad skidåkare med coachning i världsklass. Jag hade gärna sett fler tjejer och även vuxna.




 

Ni körde campet för första gången i somras. Hur tycker du att de gick?
Över förväntan, det blev verkligen superlyckat. Vi visste ju inte riktigt hur det skulle bli men allt flöt på, ganska ofta med större arbetskraft av oss än vad vi kanske hade tänkt men de som var med på campet var sjukt peppade hela tiden vilket gav oss massa energi.

Både jag och David (Kantermo) är normalt väldigt rastlösa så det här var verkligen ett drömjobb. Att hänga med kids som var från 11 år och upp över 20 år och se hur skidåkningen och camplivet förde dem samman var riktigt kul. Att de vara från Finland, Sverige eller Norge spelade ingen roll, alla hängde med alla.


Något speciellt minne?
Hela grejen var så nytt för oss så om jag ska välja så är det helheten som det mest minnesvärda. Sen kanske jag ska tillägga att det var kul att se så många karaktärer, de kids som blev Camper Of The Week eller de som bara stack ut för de var så speciella personligheter var som en extra krydda på tillvaron i Fonna.

Vilka coacher kommer i år?
De vi hade förra året blev väldigt uppskattade så vi kommer köra vidare med dem, dvs Niklas Eriksson, Sig Tveit, Klaus Finne och eventuellt Kristoffer ”Piffen” Edwall. Och så jag själv och David såklart. Sen har vi snackat med några nya också men blir det nåt där släpper vi den nyheten senare i vår.

Hur kan en dag på campet se ut?
Vi äter en gemensam frukost på hotellet vid åtta och försöker sitta i bussen klockan nio. När vi kommer upp till glaciären så brukar vi låta alla åka fritt en timma för att testa hoppa och känna på formen. Efter det brukar vi köra i grupper med coacherna och de som känner sig manade att testa nya trick får hjälp med det. Annars så brukar nya tricks komma naturligt när man åker mycket och det finns både andra campers och coacher som är villiga att hjälpa till. Jag hjälpte till exempel till med dem som inte kunde eller ville köra de stora hoppen med att kanske lära sig sin första railslide.

Vi har kört en gemensam lunch och efter det kan det bli en tävling för de som vill. Vi körde nån tävling varje dag och de brukar delas upp i åldersgrupper. Ibland var tävlingen på snowracer, ibland ”best style” i parken och nån gång körde vi på trampolinen. Det är inte så viktigt att vinna utan mer att pressa sig lite. När vi kommer ner från backen brukar vi köra vattenhopp för de som vill, annars brukar camparna ta för sig av det som finns, några skejtar, några spelar fotboll men de flesta hoppar trampolin. Efter en gemensam middag så brukar vi tex kolla på det som filmades under dagen på TV.


 

 

Tävlingen Harbour Huckfest avslutade varje campvecka i fjol. Kommer tävlingen tillbaka och berätta kort om den?
Tävlingen blev en succé i fjol, vi tog ut de som vi trodde bäst skulle klara av att bli tolkade in i 40-50 knyck i ett hopp nere vid kajen i Jondal centrum. Vi körde ner några lass snö från glaciären och byggde ett inrun och ett hopp ut i vattnet. De som var med drogs in av en winsch och sen var det bara att ge järnet.

Det var mer en uppvisning och det var nog några hundra personer som kom och kolla fast att vi inte gått ut med det. I år finns planer på att ta det ett steg längre och göra en riktig tävling av det med prispengar och allt men vi sitter med planeringen just nu så vi kan inte gå ut med annat än att det kommer att vi definitivt kör den igen.



Några nyheter till årets camp?
Vi planerar att bygga en sommarrailarena nere vid hotellet där vi bor så man kan köra rails även de dagar vi inte kommer upp på glaciären. Sen är planen även att bygga mer skejtgrejer

Något du ser fram emot extra mycket med årets campveckor?
Jag ser fram emot att hänga mer med de campers som kommer!

Kort om What! Summer Camp 2012:
– Parken i Fonna (nära Bergen) är en av Europas bästa sommarparker.
– Åldersgränsen är från 11 år
– Två campveckor: 18-24 juni och 25 juni-1 juli.
– Boende och helpension ingår på Folgefonn Gjestetun i Jondal.
– Liftkort och alla aktiviteter ingår för alla campdeltagare.
– Anmälan sker via www.whatcamps.com
Text: Ola Melin
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.