1000 mardrömmar
Från Jackson Hole i nordvästra USA kommer en ganska kul trailer för en film som heter 1000Dreams. Som sig bör från Jackson Hole doftar det diesel och hästskit om vartannat i videon vilket ju bara är härligt. Men ärligt talat, kan vi snacka om låtvalet lite?
Inte för att vara en översittare, men detta är nog den största dynga sedan Pernilla Wiberg greppade micken och förbryllade oss med Privilege (se nedan) 1991. Att lägga upp en skidfilmstrailer på slaktbänken på detta viset och fullkomligt massakrera den med rock-rap-industri ger mig kväljningar.
Gärningsmannen till låten, eller upphovsmannen om du så vill, Eric Blaze eller ”E-Blaze” är enligt egen utsago en ROCK/RAP-stjärna och ”entertainer astrodinaire” boendes i Albuquerque. Mina efterforskningar gav mig inte svaret om E-Blaze turnerar Sydamerika med U2 eller tjatar in sig på en demoscen i ”Shitville” men jag gissar vilt på det senare. Har jag rätten att skriva smörja om E-Blaze, när det är filmmakaren som förmodligen både valt, gillar och tryckt på sista knappen för att låten ska nå mina arma öron?….
…Ja det har jag. E-Blaze måste få lite av sleven. För våra barns skull!
”The Blaze is too strong, they can´t put the fire out”
Jag tog på mig bestraffningen det innebar att lyssna igenom detta terrordåd till låt så många gånger det krävdes för att få ner texten på pränt. Likt Dantes Inferno var jag tvungen att stiga ner i helvetet och lämna allt hopp bakom mig. Någonstans djupt inne, bakom den kevlarbarriär Mr Blaze rest i mitt bröst, tog jag spjärn och tvingade fram en strimma hopp om att låttexten skulle förmå mig att ändra uppfattning om denna oskyldiga rock-rappare. Ingen hade blivit gladare än jag om det gick att omvandla denna best till en ståtlig lyriker på vit springare. Men nej, allt eftersom öppnade sig avgrunden vidare och vidare framför mina fötter och det jag upplevde går ej att vittna om. E-Blaze din dynghög, du har gett mig 1000 mardrömmar.
This is gonna be one hell of a ride
BLAST OFF!
Going to a whole new planet tonight
Too many coals in the fire now
But I’m too damn young to just quit every time now
The Blaze is too strong they can’t put the fire out
Fuck it I’m tired throw some gas on the fire now
You sin, I think that we got a problem
Cause it’s getting kinda scary down here at the bottom
Let’s talk Abate shoes cause I know I got them
I can forgive but I haven’t forgotten
Sometimes I feel like my heart is just rotten
But if you warn or mock on I’m no Mob Rouge when I blossom
They say I’m dead but I’m plain impossible
And when I roll all up in your face it all be totally awesome
BLAST OFF!
This is gonna be one hell of a ride
BLAST OFF!
Keep me in this shit, cause I have arrived
BLAST OFF!
In a couple of minutes I’ll be doing alright
BLAST OFF!
Going to a whole new planet tonight
You. Can’t. Stop. Något oförståeligt
BLAST OFF!
This is gonna be one hell of a ride
BLAST OFF!
Keep me in this shit, cause I have arrived
BLAST OFF!
In a couple of minutes I’ll be doing alright
BLAST OFF!
Going to a whole new planet tonight






