Adam Falk till SOS

Adam Falk har nyligen skrivit på för SOS Sportswear och hans nya sponsor går även in som huvudsponsor av populära Winter Project.

I vinter kommer man att kunna följa Adam Falk i den andra säsongen av Winter Project. Nyligen blev det klart att SOS Sportswear går in som huvudsponsor för projektet och även plockar upp Adam i sitt team.
– Det här samarbetet, precis som alla våra samarbeten går efter ledorden; för skidåkare, av skidåkare, säger Mikael Sundström, VD på SOS. Vi tror att Adams filmprojekt och hans personlighet kommer att bli en stor tillgång i vårt arbete.

Projektets idé är att återspegla skidåkarlivet ur ett skidåkarperspektiv.
– Det var därför jag valde att kontakta SOS, säger Adam. De talar samma språk och delar min passion för skidåkning.  

I samma veva passar även SOS på att lansera en ny hemsida. Sidans huvdusakliga uppgift är givetvis att presentera företagets produkter men man ska även kunna lära känna SOS’s teamåkare.
– SOS är ett klassiskt svenskt skidmärke och vi vill väcka liv i de värderingar som en
gång låg till grund för oss. Lär du känna våra åkare, lär du även känna SOS, avslutar Mikael Sundström.

– SOS nya hemsida hittar du på www.sos-sportswear.com

– Inom kort kommer du att kunna läsa en intervju med Adam om Winter Project.

Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.