Från skidanläggning till skidort

Kungsberget ska förvandlas från skidanläggning till skidort. Det är tanken bakom satsningen på 500 miljoner kronor de närmaste fem åren.


Foto: Kungsberget

Kungsberget vill växa på alla håll och kanter. 500 miljoner kronor kommer att gå in i boende, liftar, backar, restauranger och annan service för att utveckla Kungsbergets skidanläggning till en skidort.
– Kungsbergets läge med två timmars resavstånd för en fjärdedel av Sveriges befolkning ger fina förutsättningar för våra planer på utveckling, säger Mikael Rundblom som är styrelseordförande i Kungsberget.

Det hela är en gemensam satsning mellan Kungsbergsbolaget och markägare runt Kungsberget. Sandvikens kommun stöttar projektet och deltar i planeringen. Det kommer att byggas flera hundra stugor, lägenheter och rum i sporthotell för gästande skidåkare. Samtidigt sker det en utbyggnad av liftar, backar och restauranger i själva anläggningen. Totalt planeras det för 2 500 nya turistbäddar.

Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.