Guide till sommarens vattenhopp
Vattenhoppning är ett jättebra sätt att lära nya trick och grabs utan att behöva riskera livet ute på snön i skidbacken. Dessutom, riktigt roligt. Jeppenator har satt samman det du behöver veta om vattenhoppning i sommar.
Vattenhoppning – varför och hur?
Vattenhoppning är ett bra sätt att öva inför vintern eftersom och man hinner köra så många hopp och trick varje dag på vattenhoppet. Samtidigt behöver du inte oroa dig för att slå dig på samma sätt som på snö, utan kan pröva på nya trick utan att det blir så läskigt. Dessutom är det riktigt roligt att tillsammans med ett gäng polare dra iväg en eller flera dagar och åka skidor mitt i sommaren. Det finns faktiskt inte så mycket bättre saker att göra en riktigt varm sommardag!
Vattenhoppningen har sina rötter i den äldre freestyleåkningen där man övade feta trippels och quadruppler. Jibbarna såg det och blev även de sugna på att leka utan risken att slå sig.
Sverige har haft vattenhoppsanläggningar i ett par år. En av de första, seriösa anläggningarna startades av Daniel Lotfi ute på Bosön redan 2002. Ute på Lidingö körs camps och läger för skidåkare. Många skidsugna svenskar fick syn på Bosön, såg hur kul det var och började själva försöka lokalt att få igång egna föreningar och bygga egna vattenhopp, Rättvik, Orsa och Järpen har nu byggt egna hopp som lockar mycket skidåkare varje år.
En sak är säker, man knäcker inte skidor (så som Jon Olsson visat upp i ett tidigare inslag här på Freeride). De flesta vattenhoppen är mycket mindre än det monsterhoppet som Jon hoppade i Det ger inte alls samma tryck på skidorna när de möter vattenytan. Det finns vattenhoppning som passar för nästan alla.
Vattenhoppningens ABC och utrustning
Många har flera frågor i huvudet när man ska hoppa vattenhopp första gången. Men hoppningen är varken farlig eller särskilt krånglig. Men det finns några saker som du bör tänka på vid hoppningen som underlättar när man väl står där uppe i inrunnet och blickar ut över vattnet.
Först och främst utrustningen: när du ska hoppa gäller det att inte ta på dig för mycket onödiga kläder. Det är sommar och (förhoppningsvis) varmt ute. Ta på dig så lite som möjligt för maximal bekvämlighet och skydd. Här är en lista på det jag själv kör när jag hoppar:
Våtdräkt med korta eller långa ärmar
– Förhindrar hårda slag och dämpar när du träffar vattenytan.
Skidor som du inte är alltför rädd om, gärna twintip.
– Det blir lättare att lära sig jibbtrick med jibbskidor än med farsans gamla racerlagg.
Badbyxor
– Alltid skönt med badbrallor när man ska plaska i vattnet. De dämpar också lite av träffen mot vattnet.
Flytväst
– Väldigt viktigt annars sjunker du!
STARKA fångremmar
– Fångremmar är bra om man vill ha kvar skidorna och inte är en bra simmare. Ofta är det långt ner till botten och då blir det kämpigt att få tag på skidorna om de löser ut.
STARKA bindningar
– Förutom fångremmarna kan det vara bra med ett par starka bindningar som inte löser ut i första taget.
Hjälm
– Vattnet kan vara mjukt men stavar, skidor och allt annat är hårt! Skydda ditt huvud.
Vantar, slitstarka men inte för tjocka.
– Stålkanter är vassa och man skär sig lätt om man grabar utan vantar. Satsa på ett par tunna vantar som inte blir blöta och äckliga utan skyddar bra och sitter ganska slimmat om fingrarna.
INGA strumpor
– Att köra med strumpor blir plaskigt och grötigt, skönare att bara köra ner fötterna direkt
Pjäxor
– Undvik avancerade pjäxor i läder etc, utan satsa på plastpjäxor som man lätt kan ta ut inneskon ur för torkning.
Säkerhet
Grundregeln är att du alltid hoppar med en kompis om olycka är framme. Ha alltid en hopparpolare på plats! Hjälmen är A och O. Man vet aldrig när någon kommer flygande eller om skidorna löser ut och var de landar. Safety first!
Anläggningar i Sverige
Det finns ett par vattenhoppanläggningar i vårt avlånga land. Här är några av dem:
Bosön (Lidingö, Stockholm)
www.vattenhopp.se
Orsa (1,5 mil från Mora)
www.snowcamp.se
Järpen (1,5 mil från Åre)
Rättvik (5 mil från Mora)
www.rightbaylocals.com
Vattenhoppsläger
Under sommaren körs ett flertal läger i vattenhopp runt om i landet. De är fina tillfällen att lära känna nytt folk och nöta nya trick. Om inte annat bara för att få lite skidor när suget är som störst! För mer information om de camps som arrangeras, se Freerides kalender och forum eller de olika vattenhoppens hemsidor.










