Inför Dew Tour 2010/2011

I vinter är det än en gång dags för Dew Tour och de orter som får besök av världseliten på skidor och snowboard är Breckenridge, Snowbasin och Killington. Touren inleds i Breckenridge i mitten av december.


Jossi Wells.
Foto: Allisports

Dew Tour växer till den kommande säsongen och de tävlande kommer att göra upp segrarna i Breckenridge, Snowbasin och Killington.

För tredje året i rad inleds touren i Breckenridge, Colorado, i mitten av december. Där kommer även en öppen kvaltävling att köras där platser till de två resterande stoppen står på spel. Dew Tour drar vidare och mellan den 20-23 januari blir det stopp i Killington, Vermont, som i år gör arrangörsdebut på touren. Killington tackar för förtroendet och hälsar åkarna välkomna med bland annat en nästan sju meter hög pipe.

Även under det tredje och sista stoppet i Snowbasin, Utah, kommer pipen att vara ett imponerande bygge. Arrangörerna hoppas att välshapade och gigantiska halfpipes ska leda till en ökad nivå och många av åkarna ser redan nu fram emot vinters tour.
– Jag är sjukt peppad på piperna i vinterns Dew Tour. Nivån och höjden på åken kommer att öka i takt med att piperna blir större och bättre, säger snowboardåkaren Danny Davis.


Tom Wallisch
Foto: Allisports

Vinnarna från förra året väntas alla ställa upp även under vinterns tävlingar och sist var det Andreas Håtveit (slopestyle) och Jossi Wells (pipe) som fick kliva överst på pallen tillsammans med snowboardåkarna Jamie Anderson och Sage Kotsenburg (slopestyle) och Kaitlyn Farrington och JJ Thomas (pipe).

En stor nyhet i årets upplaga av Dew Tour är att de kvinnliga skidåkarna kommer att köra två av tre stopp och då i både pipe och slopestyle. Förra säsongen var de skidåkande damerna endast välkomna i halfpipe-tävlingen i Snowbasin. En av de som jobbat hårt för att tjejerna ska få köra i Dew Tour är femfaldiga X-Games medaljören Jen Hudak.
– De flesta tjejerna kände sig åsidosatta av arrangörerna och antog att de inte tyckte att vi var tillräckligt bra men under ett möte med Dew Tour-generalen Chris Prybylo förklarade han hur det låg till och det kändes väldigt bra. Chris ville jobba tillsammans med oss och hjälpa vår sport att växa så vi är väldigt glada att vi jobbar mot samma mål, berättar Hudak och fortsätter:
– Alla tävlingar de senaste åren för oss damer har varit genom invite, så det har hela tiden varit samma tjejer som tävlat hela tiden. Då finns det ingen möjlighet att nya talanger ska kunna slå igenom. Nu har vi en scen för nya tjejer att visa upp sig på vilket kommer leda till att alla kommer ge allt i varje tävling, avslutar Hudak.

Program för Dew Tour 2010/2011:
16-19 december i Breckenridge, Colorado
20-23 januari i Killington, Vermont
10-13 februari i Snowbasin, Snowbasin, Utah
Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.