Ny OS-arena för Big Air i Kina: ”–Lyfter vår sport till nya nivåer”

Kina laddar för flygande bräd- och skidåkare i morgondagens Big Air-final! Imorgon kör Jesper Tjäder, Oliwer Magnusson och Sven Thorgren finalen i Shougang Park, Peking.

Air & Style är en av de mest klassiska Big Air-tävlingarna med en historik som fristående tour, men sedan 2017 har Air & Style i Peking varit en del av FIS-världscupen. Den traditionella arenan har alltid varit den klassiska OS-stadion Fågelboet.

I år har en ny arena invigts, byggd specifikt för grenen Big Air och OS i Big Air i Peking 2022. Det är den första stationära Big Air-arenan i världen och den har därmed kunnat utformas för att optimera förutsättningarna för att bygga ett hopp i absolut världsklass, jämfört med de byggställningsramper man vanligtvis tävlar på i städer:
–Det här är en ansats som lyfter vår sport till nya nivåer. Det är ett helt makalöst bygge och en bekräftelse på att snowboard och freeski är sporter som etablerat sig i tävlingsidrottens finrum. Storsatsningen säger också en del om potentialen som finns för våra sporter att utvecklas i Asien. Snowboardmarknaden här har verkligen exploderat de senaste åren, konstaterar snowboardlandslagets förbundskapten Joakim Hammar.

Freeskilandslagets förbundskapten Niklas Eriksson håller med:
– Det är ett superimponerande hopp med en riktigt cool design. Helt klart det bästa folk har hoppat i stadsmiljö. Inrunnet är 20 meter brett istället för 4 meter som det vanligtvis bruka ligga på i stadshopp, så det är riktigt coolt, förklarar Niklas.

Sven Thorgren vann i Peking i fjol

Air & Style som numera endast körs i Peking har historiskt sett handlat om snowboard. Sven Thorgren är en av de snowboardåkare som lyckats ta hem den totala tourvinsten (2016). Sven har också fina minnen från Peking där han vunnit både 2013 och 2018. I helgen hoppas han kunna försvara sin titel från förra året. Thorgren vann kvalet som gick igår och kör final imorgon lördag 12.30 svensk tid.

Niklas Mattssons bästa resultat på Air & Style är tredjeplatsen i Innsbruck 2012. I Peking har han varit både 7:a, 8:a och 9:a, men aldrig varit uppe på pallen. Igår blev han dock 18:e man i kvalet och fick ingen plats i finalen.

Tjäder och Magnusson i final

I år är det första gången som även freeski är med på tävlingsschemat i Peking. Våra svenska freeskikillar Henrik Harlaut, Oscar Wester, Jesper Tjäder och Oliwer Magnusson har därför inga meriter härifrån ännu. Jesper Tjäder och Oliwer Magnusson tog sig vidare till finalen imorgon som går 9.30 svensk tid, medan både Henrik Harlaut och Oscar Wester blev utslagna i kvalet.

Utmanande snöförhållanden

Inför kvalen igår och idag har det varit blandade känslor hos hela startfältet. Man är överens om att hoppkonstruktionen är fantastisk, men snökvaliteten är långt ifrån optimal och arrangörerna hade en stor utmaning att hålla snön, inrun, hopp och landning jämna och fina utan att man för den sakens skull vattnar snön så kraftigt att det blir betonghårt hela vägen.

Slitaget som blir på hoppet när fulla startfält med både snowboard och freeski ska träna under samma dagar, har påverkat nivån på träningarna och det har varit utmanande att få repetitioner på de planerade tävlingstricken. Inför tävlingsdagarna förväntas detta dock bli bättre då snowboard och freeski kvalar olika dagar, samt att det bara är finalisterna i respektive sporter som sliter på hoppet under lördagen då samtliga finaler körs.

Nytt kvalformat

En annan intressant utmaning är att man i Peking testar ett kvalformat som är identiskt med finalformatet, då detta är planerat att implementeras i kommande VM och OS. Istället för det klassiska kvalformatet med två åk där det bästa räknas, kommer istället alla att genomföra tre åk, där de två bästa olika tricken räknas ihop till en totalpoäng:
– Det känns kul. Det nya formatet sållar ut dem som bara har ett riktigt bra trick och ger de bästa åkarna större chans att gå till final, säger Niklas Eriksson.



Alla finaler går att se live på SVT Play imorgon, samt på eurosportplayer.com 

Tider (svensk tid)

Lör 15/12 kl 12.30 Snowboard final damer och herrar

Lör 14/12 kl 09.30 Freeski final damer och herrar

Svenska tävlande i final

Snowboard
Sven Thorgren, Sollentuna

Freeski
Jesper Tjäder, Östersund Freestyle
Oliwer Magnusson, Östersund Freestyle

Utslagna i kvalet: Niklas Mattsson, Henrik Harlaut och
Oscar Wester.

Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.