Sage Cattabriga lämnar Rossignol
Sage Cattabriga-Alosa meddelar på sin blogg att han lämnar Rossignol. Detta blir det andra tunga avhoppet för det franska märket som för bara någon månad sedan också tappade Henrik Windstedt.

Foto: www.sagecattabriga-alosa.com
Sage Cattabriga-Alosa meddelar på sin blogg att han lämnar Rossignol. Detta blir det andra tunga avhoppet för det franska märket som för bara någon månad sedan också tappade Henrik Windstedt. Någon anledning till Sages avhopp är ännu inte känt men att Rossignol har det tufft står klart.
Sage, som medverkat i ett antal TGR-filmer, anses vara en av årtiondets bästa skidåkare och har röstats fram som Årets manliga skidåkare två gånger, 2005 och 2009.
– Efter en fanastisk tid kör jag nu inte längre för Rossignol. De har spelat en stor roll för mina erfaranheter på berget och det har varit ett fantastiskt kapitel. Jag önskar dem all lycka, skriver Sage på sin hemsida.






