Säsongsblogg: St Anton

Vi fortsätter att presentera vinterns säsongsbloggar och idag får vi träffa duon Vidde Keith och Sebastian Malm som kommer att visa hur en säsong kan se ut i St Anton.



Vi som bloggar är två spralliga och luriga killar
från Stockholm vid namn Vidde Keith och Sebastian Malm. Vi träffades i St Anton förra säsongen och valde att skippa skolbänken ytterligare ett år och spenderar ännu en vinter i Alperna.



Förutom att vi är här för att åka skidor så jobbar vi även i ski-checken på Krazy Kanguruh. Tanken var först att vi skulle ta bilen och rulla ner till Ischgl för att göra en säsong som skidlärare, men så blev det inte riktigt. Vi bestämde oss i stället för att stanna och göra ännu en säsong i St Anton och målet med vår säsongen är såklart att åka galet mycket skidor och få en bättre vinter än vi skulle fått hemma.


Det märkligaste hittills under säsongen är såklart vädret. Tre veckor i januari och februari var det strålande sol och fem plusgrader men nu börjar äntligen snön komma tillbaka.

Vi kommer ladda upp mycket bilder och filmer för att ni ska få se hur en säsong i St Anton kan se ut.

 

Klicka här för att komma till bloggen >>

Alla säsongsbloggar >>

Text: Vidde Keith
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.