Sexstolslift i Idre stannade – folk fast i liften i mer än en timme
Nyss rapporterades det om att en sexstolslift stannat i Idre Fjäll. Vissa besökare blev sittande i den stränga kylan, som enligt uppgift mätte 17 minusgrader, i en och en halv timme innan de kunde evakueras.

Foto: www.idrefjall.se
Idag torsdag var det flera besökare i Idre som blev sittandes i kylan när en sexstolslift stannade. Orsaken till liften stannade var ett tekniskt haveri.
– Personalen bedömde att det skulle ta för lång tid att åtgärda felet. Därför beslutades det om att evakuera och ta ner folk från liften, berättar Joacim Johansson, VD för Idre Fjäll, för TT.
För att få ner folket från liften användes klätterutrustning och traktor med korg och lyftkran. Efter en och en halv timme var samtliga liftresenärer evakuerade.
– Det var kring 17 grader på fjället. Några var nog lite kalla, beroende på hur de var klädda, avslutar Joacim Johansson.
Källa: TT






