Skidvårdsskolan del 5 – Skära till stighudar
Nu har vi kommit fram till den femte och sista delen av Freerides skidvårdsskola, i vilken Johan Enström på Alpingaraget visar hur man snabbt och enkelt skär till ett par stighudar.
Skära till stighudar
Steg 1: Kontrollera att längd och bredd på stighuden stämmer, den ska täcka hela skidan på bredden, och tailfästet ska gå att sätta fast.
Steg 2: Ta bort skyddsplasten och klistra på stighuden på skidan. Det du ska tänka på är att lägga den lite snett så att det blir mer stighud på ena sidan. Det är för att när man skär till hudarna skär man på båda sidor och då börjar man på den sidan där det är mest utstickande hud.
Steg 3: Börja skära på ovan nämnda sida. Det är bara att ta kniven och skära utmed stålkanten längs hela skidans längd.
Steg 4: Lossa på huden och flytta den så du frilägger ungefär tre stålkantsbredder av kanten på den sidan du just skar. Var ganska noga när du limmar tillbaka huden innan du skär – du vill ha samma avstånd till kanten längs hela skidan.
Steg 5: Skär andra sidan. När du gjort det lossar du på stighuden igen och lägger tillbaka den helt centrerat istället. Frilägg lika mycket stålkant på båda sidorna så du ser att det blev jämnt och bra.
Steg 6: För att packa ihop hudarna – ta av stighuden och lägg skyddsplatsen på skidan som stöd innan du lägger stighuden mot skyddsplasten. Rulla ihop och känn dig nöjd med dig själv.
Tips:
- Att använda eller inte använda skyddsplasten, det är frågan. Fördelen är att det är lättare att få isär stighudarna när man är ute på berget. Nackdelen är att det kan göra att huden och klistret torkar ut litegrann.
- Numera skickar tillverkarna ofta med en specialkniv när man köper stighudar, som är gjord så att man bara behöver lägga på huden helt centrerat och sedan skära bort överflödet vid sidorna.
- Det går att byta klister på stighudar. Men det är oftast enklare, billigare och mindre kladdigt att köpa nya hudar istället.
- Flera tips att tänka på när du ska köpa stighudar
Skidvårdsskolan är serie i fem delar som handlar om hur du tar hand om dina skidor på bästa sätt. Länkar till de övriga avsnitten som släppts hittar du här nedan.
Skidvårdsskolan del 1 – Slipa och hänga kanter på skidor
Skidvårdsskolan del 2 – Valla skidor
Skidvårdsskolan del 3 – Laga belag och stålkanter
Skidvårdsskolan del 4 – Montera och ställa in bindningar
Det här var sista avsnittet av Skidvårdsskolan, för den här gången. Har ni förslag på fler verkstadsrelaterade saker vi skulle kunna göra film av får ni gärna droppa en kommentar.






