Svenska skidanläggningar nära miljardvallen
Säsongen för de svenska skidanläggningarna slutade med en omsättning på nära en miljard kronor. Orterna i Värmland, Dalarna och Jämtland var de stora vinnarna.
I dagarna stänger de sista liftarna i svenska fjällen. När säsongen 2007/2008 summeras kommer de svenska skidanläggningarna att ha omsatt nära en miljard kronor, en ökning med drygt tio procent jämfört med föregående säsong. Många skidanläggningar i Värmland, Dalarna och Jämtland har gjort sin bästa säsong någonsin.

Snögubben i Lindvallen är stor och Sälen fortsätter att vara Skidsveriges största ort.
Foto: Per Eriksson
– Avsaknaden av snö i södra Sverige gjorde den snöiga fjällvärlden mer eftertraktad. Under säsongen har vi sett en tydlig ökning av utländska gäster i skidbackarna, säger Hans Gerremo, vd på SLAO, Svenska Liftanläggningars Organisation.
Preliminärt omsatte de svenska liftarna 990 miljoner kronor exklusive moms under säsongen. Det är en ökning med tolv procent jämfört med fjolåret och i samma nivå som rekordåret 2005/2006. En förändring i år är en tydlig ökning av utländska turister. I Åre kommer 24 procent av besökarna från utlandet.
– Tyvärr har det inte sett lika ljust ut för alla Sveriges anläggningar. En av de varmaste vintrarna på många hundra år innebar att flera skidanläggningar i södra Sverige inte kunde öppna alls, säger Hans Gerremo.
Årets stora vinnare är skidanläggningarna i Värmland, Dalarna och Jämtland där flera har gjort en rekordsäsong. Romme Alpin, i Dalarna, har exempelvis ökat sin omsättning med 38,5 procent jämfört med förra året.

Omsättning svenska skidorter säsongen 07/08






