Turbulens för Riksgränsen
Det har varit stor uppståndelse i Riksgränsens Facebook-grupp efter att ett par gäster framfört kritik mot de höjda campingavgifterna samt ägarnas beslut att skjuta fram säsongsöppningen två veckor, till den 8 mars. Ledningen har lyssnat på kritiken och meddelar att det blir säsongspremiär den 28 februari.

Riksgränsen
Foto: Markus Alatalo
Det var Niklas Grens inlägg (se nedan) som fick fart på åsikterna och inlägget har i nuläget 389 likes och 22 kommenterer, med många syrliga passningar till orten. Kritiken riktade sig framförallt mot Rikgränsens plan att senarelägga säsongspremiären 2012/2013 två veckor (till den 8 mars, reds anm) jämfört med i år samt höjda campingavgifter.
– Det jag mest är kritisk till är prishöjningarna man gjort för husvagnsgästerna. I år skickade de ut en faktura på nästa säsongs anmälningsavgift två veckor innan den skulle vara betald med en höjning på 2 000 kronor utan någon som helst förklaring. Informationen till husvagnsgästerna har varit nästintill obefintlig, säger Niklas Gren till Freeride.
Niklas är uppvuxen i Malmö men har bott i Kiruna sen 1989 och har varit i Riksgränsen 23 år i rad. Han gillar inte skidortens utveckling de senaste åren men hoppas på att det blir en ändring.
– Hoppas verkligen att ledningen kan vända skutan och ge oss tillbaka det Riksgränsen vi fick uppleva för cirka 10 år sedan. Alla har ju hört talessättet ”man kan inte bromsa sig ur en uppförsbacke”. Riksgränsen måste investera i anlägningen. Jag tänker främst på liftsystemet som pajar gång på gång under säsongen. Marknadsföringen är också obefintlig, berättar Gren vidare.
Riksgränsens ägare, Lapland Resorts, har givetvis tagit del av missnöjet bland gästerna och i slutet av förra veckan meddelade de att de tar åt sig av kritiken och väljer att öppna redan i februari.
– Vi lyssnar på våra kunder och uppskattar deras stora engagemang och hjärta för Riksgränsen. Därför har vi idag beslutat att öppna den 28 februari, säger Lapland Resorts i en kommentar till Freeride.
– Tillåter snöläget det så kommer vi att ha en smygpremiär Riksgränsen, precis som vi hade den gångna säsongen, berättar företagets VD, Roland Sand.
Rikgränsen fick även kritik för de höjda campingavgifterna men enligt Roland finns det underlag för höjningen.
– Vi investerar bland annat i nya elstolpar på campingen som även innehåller kabel TV. Utöver detta så ser vi över service och kvalité, samt att det blir det ett utökat förmånskort för gästerna på campingen i Riksgränsen, säger Roland.
Något som också är viktigt att lyfta fram enligt Sand är att Lapland Resorts går in och köper 70 flygstolar varje torsdag och söndag mellan den 20 december och 30 april på sträckan Köpenhamn – Kiruna.
Tre mil väster om Riksgränsen ligger Björkliden, som även de ägs av Lapland Resorts. I Björkliden erbjuder man åkning från och med december, nästa tre månader tidigare än grannskidorten, men att Riksgränsen skulle närma sig Björklidens öppningsdatum är i nuläget inte aktuellt.
– Hade vi haft möjligheten hade båda anläggningarna varit öppna hela vintern men det kostar pengar att driva en skidanläggning. Vi resonerar som så att vi vill ha en fullbokad anläggning, i stället för två halvfulla, avslutar Roland.








