Ultrasport läggs ner
Norska tidningen Ultrasport läggs ner efter 17 år av actionsport. Skidscenen fortsätter att bevakas i systertidningen Ute med snowboardingen lämnas därhän.
Efter 17 år av actionsporttäckning går det norska magasinet Ultrasport i graven. Det är dåliga resultat som ligger bakom nedläggningen av tidningen som tidigare överlevt ett flertal konkurser.
Ultrasports ägare Cicero äger även titlarna Ute och Klatring och meddelar att satsningen på de två andra magasinen fortsätter och att Ultrasports bevakning av skidor, cykel och surfing framöver kommer att skötas av redaktionen på tidningen Ute. Däremot hamnar snowboardingen helt mellan stolarna då Cicero märkligt nog inte verkar se någon poäng med att skriva om det i fortsättningen.
Källa: friflyt.no







