Världscupen i freestyle drar igång

Imorgon är det världscupspremiär i franska Tignes. Det svenska landslaget är mer taggat än någonsin efter en framgångsrik försäsong. OS-klara Sara Kjellin och Fredrik Fortkord har störst chanser till topplaceringar men även Jesper Björnlund, Olle Daunfeldt och Per Spätt kan placera sig högt.

Under hösten har åkarna i det svenska freestyle landslaget i puckelpist tränat hårt på läger i Australien, Schweiz och Finland och mycket tid bland pucklarna har gett resultat.
– Stämningen i laget är på topp och tack vare stöd från SOK fick vi en hel månad på snö redan i augusti med toppenförutsättningar i Australien. Nu är alla sugna på att prova sina färdigheter och det känns super att få ta nästa steg och komma igång med tävlandet, säger förbundskapten Jenny Eidolf.

Fredrik Fortkord är åter på benen efter sin knäskada.
Fredrik Fortkord är åter på benen efter sin knäskada.

Landslaget har drabbats av två skador under hösten, det största OS-hoppet Fredrik Fortkord drog av korsbandet i knät i augusti och Olle Daunfeldt skadade ryggen i september. Men skadorna är i det närmaste bortglömda.
– Rehabiliteringen har gått över förväntan och båda killarna ligger bra i fas trots avbrott från åkningen. Fredrik har ett specialdesignat knäskydd och åker bättre än någonsin, säger Eidolf.

19: årige Jesper Björnlund som har en 7:e plats i bagaget från fjolårets världscup har störst chans att ta en av de tre resterande biljetterna till OS. Löftet Jesper har idrottssveriges ögon på sig den här säsongen då han i somras erhöll Svenska Dagbladets idrottsstipendium, även kallat ”Lilla Bragdguldet”. På onsdag kommer han för första gången att tävla med ett nytt hopp av hög svårighetsgrad. I tillägg till sin D-Spin gör han nu även en 720, vilket ökar chansen till en hög placering.

SOK håller ögonen på flera åkare, bland andra Henrik Windstedt som vann en NAC-tävling i USA nyligen vilket gav honom världscupspoäng och därmed en eventuell chans att få åka WC-tävlingar i januari. Truppen är komplett först i januari. Men nu ligger fokus på premiären Tignes och nästkommande tävling i tyska Obersdorf den 18:e december.

Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.