Erik Lundmark – hårdrock, onefoots och vinterplaner
Erik Lundmark släppte nyligen en säsongsedit som för det första är ett hejdlöst energipiller, och för det andra utan diskussion konkurrerar ut curlinglandslaget från 2006 i kampen om att vara ”bästa sportvideo tonsatt med Hammerfall”. Därför tyckte vi på Freeride att det var dags för en lägeskoll med den ödmjuke Skelleftesonen med den energiska åkstilen.
Halloj Erik, hur är läget?
– Jodå, det är bara fint. Jag är i Falkenberg där jag jobbar på restaurang, och leksakslager. Det är helt okej faktiskt.
Nu är det andra året i rad som jag snackar med dig efter att din säsongsedit har blivit en riktig likebomb. Hur kommer det sig egentligen?
– Jag vet inte riktigt, men jag tror att en del av det är på grund av musiken. Hårdrock, man blir ju peppad av det. Sen kanske min åkning bidrar lite också, men jag tror ändå att mycket av det är musiken.
Låten i din edit var även med i en musikvideo med curlinglandslaget i OS 2006, tänkte du på det?
– Nu när du påminner mig så kommer jag ihåg det, men jag tänkte inte på det när jag valde låten.
Hur var säsongen då? Den såg ju grym ut att döma av editen.
– Skitbra, jag är jäkligt nöjd faktiskt. När vi var i USA, Mammoth så var det rätt lite snö men det gjorde inte så mycket. Det var tillräckligt för att vi skulle ha skoj i två månader. Och Sälen var inte dumt det heller.
Var det några särskilda höjdpunkter eller lågpunkter?
– Vädret förgyllde ganska mycket, varmt och skönt så man slipper frysa och inte behöver gå in och värma tårna hela tiden. Vet inga speciella dagar egentligen, fast när de skulle hålla på och bygga om hopplinjerna i Mammoth för att ha GP-tävling och OS-kval i snowboard så fick vi inte vara i stora linjen i parken på två veckor, det var segt. Men inte så mycket att göra åt saken.
Nästa vinter då, har du planerat något än?
– Vi har snackat lite om USA igen, två eller tre månader. Så det blir att börja med det och sen vet jag inte, kanske blir Laax som bas efter det.. där finns många andra ställen runt om också som man kan köra till.
Det blir inte Sälen igen då?
– Nej, nu känner jag att Alperna skulle vara kul. Där är nära till mycket roligt. Jag skulle vilja köra lite mer backcountry också.
Apropå backcountry, du har ju fått med några storabergs-åk i editen. Vart är det ifrån och vem är det du nästan kör på vid 02:10?
– Det var i Courmayeur, och han jag nästan åkte på är Sam Favret. Det var en Ripcurl-tävling där som jag hade vunnit en resa till, och Sam kör ju för Ripcurl så han var en av dem som var med där och åkte heli och shreddade. Det var lite blåsigt men annars var det lugnt.
Folk verkar helt klart gilla att se dig åka, du har inte tänkt filma något utöver säsongsedit nästa vinter?
– Jag hade jävligt gärna velat göra något lite ordentligare, något mer än att bara ha med en kamera och filma i backen. Något med lite mer tid och tanke, det skulle vara riktigt skoj. Jag ska bara hitta någon att göra det med.
Har du något tips för att lyckas med onefoots?
– Luta mer bak än vad man tror att man behöver. Det beror på hur man gör dom, men jag står vanligtvis på bakfoten och man ska tippa mer än vad man tror och jag gissar att det funkar likadant om man står på framfoten. Det ska kännas som att man ska tippa över.
Är det inte sketchy att göra trick där det känns som om man ska ramla?
– Näe, det har sin tjusning.
Fem snabba med Erik Lundmark
Favvotrick på rails respektive hopp: På rails är det onefoots överlag.. men på hopp, det är en jävligt bra fråga. Men i vintras kunde jag göra corksju igen och det har jag inte gjort på några år så det får bli det.
Favvograb: Inte något vanligt, mute eller tail. Jag säger uglygrab, jag ska försöka göra det mer.
Favvofrukost: Fil och flingor. Jag har käkat det i 20 år och det har funkat hittills så det duger ett tag till, haha.
Tre ställen att åka på: Mammoth, Kläppen, och jag skulle gärna åka till Chamonix igen också.
Inspiration: Folk som kör ösigt men att det ändå ser bra ut. Köttig åkning men inte sprattlig.
Följ Erik här på Freeride:
[followbox id=”79849″]






