Nytt svenskt skidfilmskollektiv startat

The Secondhands är nästa svenska filmgäng. Till skillnad från Free Radicals och Swedish Posse har man ett tydligt jibbfokus i filmerna.


Foto: Simon Hastegård

Free Radicals och Swedish Posse är två välkända skidfilmskollektiv i Sverige som genom åren har fört ut svensk skidfilm på den internationella scenen. Nu bildas The Secondhands av Johan Rosengren från Göteborg och Jonas Wahlstrand från Rättvik. Det är deras två bolag Nova Films respektive Whalebeach som tillsammans med åkarna Emil Forss, Johannes Andersson, Jim Johansson, Jesper Guldbrand, Kristoffer Edwall och Lars Ilis bildar The Secondhands. Gänget jobbar också i år tillsammans med Einar Lindgren som sköter saker och ting i Åre.

Jonas Wahlstrand och Johan Rosengren är sedan tidigare kända från förra årets upplaga av Freeride Video Awards där de tog hem segern i klassen Freeride Video of the Year med bidraget ”Ett inslag om film”. Förra året gav de ut den första gemensamma skidfilmen, Frame by Frame som med minimal budget ändå mottogs väl av skidsverige.
– Folk gillade klippningen och musiken men tyckte väl att filmen var i kortaste laget. Den var bara 25 minuter lång. Men vi är nöjda med slutresultatet med tanke på de små förutsättningarna som vi hade då. Vi ville inte ta med material som vi var osäkra på bara för att få en längre film, säger Jonas.


Foto: Simon Hastegård

Redan i anslutning till releasen av Frame by Frame tog Jonas och Johan tillsammans med åkarna beslut om att samlas under en flagga och starta ett nytt filmar- och åkarkollektiv för att tillsammans producera nya filmer.
– Just nu är vi i slutskedet av inspelningarna av den nya filmen som än så länge bara har arbetsnamnet Secondhands. Till i år har vi lyckats knyta lite sponsorer till projektet som har gjort det möjligt att göra lite mer med filmandet. Det är ett kliv i rätt riktning som bidragit till nya möjligheter för oss, men det är fortfarande falukorv och makaroner till middag som gäller, säger Johan med ett leende.

Kristoffer Edwall i luften och Micke Härd fångar på film.
Kristoffer Edwall i luften och Micke Härd fångar på film.
Foto: Simon Hastegård

Platser som Sälen, Kläppen, Norge, Åre och Schweiz har betats av. I vinterns dåliga, svenska snöförhållanden har filmningen vid flera tillfällen fått styras om till olika jibbsessions, både på dagen och under sena kvällar. Samma åkare som i Frame by Frame dyker upp men i den nya filmen får dessa sällskap av flera åkare som är nya för den svenska skidfilmspubliken. Än så länge är det bara killar som är med och åker. Men Jonas och Johan skulle gärna vilja se fler tjejer som visar framfötterna inom sporten.
– Tyvärr har vi inte fått chansen att filma med några tjejer än, men det vore skoj, säger Jonas.

The Secondhands kommer till skillnad från både Free Radicals och Swedish Posse att positionera sig med jibbfilmer med klar betoning på parkåkning men där det även finns inslag av friåkning.
– Vi vill få fram det roliga i skidåkningen och gemenskapen som vi alla älskar, menar Johan.

Om allt går enligt planerna släpps den första filmen från The Secondhands 1 november.

The Secondhands
secondhands.se kan du läsa mer om teamet, kolla in bilder, ladda ner trailer och nyheter under säsongen. Den nya filmens teaser kan du se på Freeride.TV
Text: Dan-Marcus Pethrus
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.