Speedskilandslaget åker skidor i vindtunnel i 190 km/h
Speedskilandslaget har varit i Volvo Cars vindtunnel på västkusten för att testa utrustning och finjustera fartpositioner i stadiga 190 blås!
Speedskiåkare har länge experimenterat med utrustning och fartpositioner och back in the days var det inte helt ovanligt att åkarna spände fast sig själv och sina skidor på ett biltak för att sedan bokstavligen låta föraren stampa plattan i mattan. Nu har utvecklingen uppenbarligen gått framåt och det svenska speedskilandslaget var nyligen på besök hos Volvo och testade deras vindtunnel.
Vindtunnel? Vänta…vad?
I all sin dar… varför en vindtunnel!? Lugn. Vi ska reda reda ut detta efter bästa förmåga genom några väl valda frågor till åkare och ledare som var på plats.
Vad får en skidåkare egentligen få ut av att stå still i en vindtunnel?
– Vi får ut massor! Vi vet att våra konkurrenter ofta testar i vindtunnlar nere i Europa och nu fick vi äntligen möjlighet att genomföra egna försök med detta. Det har gett oss mängder med ny kunskap och en hel del data att analysera. För några av åkarna kunde vi dra några rätt vassa slutsatser direkt på plats som vi kommer att nyttja i tävlingsbackarna med en gång. Det skall bli väldigt intressant att se vad detta ger i kommande race säger Micke Brunnberg, förbundskapten.
- Läs också: Allt du behöver veta om Speedski
Men borde ni inte vara och träna i på snö istället, det måste väl vara bättre?
– Speedski handlar om självkontroll, skidkontroll, balans och aerodynamik. Som i all utförsåkning hänger dessa faktorer samman och påverkar varandra och det kan därför ofta vara svårt att veta vilken faktor som ger vilken effekt. Att kunna genomföra den här typen av tester där vi får möjlighet att studera ren aerodynamik är fantastiskt. Ren och precis mätdata, tidssynkroniserad med video från tre kameror ger oss en unik möjlighet att bättre förstå vad vi skall jobba med och vad som fungerar för olika åkare förklarar Daniel Andersson, landslagstränare.
Britta Backlund – en av världens bästa åkare
En av åkarna som var på plats och testade vindtunneln är den flerfaldig världscupvinnare och tidigare världsmästare Britta Backlund som blivit något av ansiktet utåt för svensk speedskiing.
Hur ser du på den här typen av träning och tester, hittade hon någonting att ta med till din åkning eller utrustning?
– Ja det gjorde jag faktiskt! Jag testade stavar, hjälmar och någon variant på min position. Exakt vad jag kom på tänkte jag inte berätta. Kanske någon kan se vad jag ändrat till världscuppremiären i Vars om några veckor? Den intresserade kan ju alltid kolla på den och leta efter förändringar. Sen är det nog svårt att bara ta vindtunnelkänslan med sig ut i backen. Jag tror säkert att det kommer att ta en stund att hitta rätt med ändå, säger Britta Backlund.
Så hur går testerna till?
– Åkaren installeras på en jigg inne i vindtunneln. Jiggen är i sin tur monterad på en stor mätutrustning som är placerad under vindtunnelns golv. När vinden släpps på och nått den i förväg bestämda mäthastigheten (190km/h) går åkaren in i sin fartposition och de krafter som påverkar åkaren visas live i tre axlar inne i kontrollrummet. Man mäter krafterna Bakåt (luftmotståndet), Nedåt (downforce) och i sidled (om åkaren står assymetriskt på något sätt). Micke (förbundskapten) som är en prylnörd utan dess like hade satt ihop en videoutrustning som vi använde för att filma allt som hände inne i tunneln synkroniserat med den mätdata som genererades. Det funkade perfekt! säger Calle Ribbegårdh, S1-åkare.
Utrustningen påverkar mycket
En annan speedskiåkare som testade vindtunneln är Agnes Abrahamsson, junioråkare i S2-klassen, som kör i vanlig störtloppsutrustning till skillnad från många andra åkare som har specialkonstruerad utrustning speciellt framtagen för speedski.
Hur känns det att sitta fast inne i en vindtunnel när det börjar blåsa ordentligt? Är det otäckt?
– Nja, inte otäckt direkt men det är mycket jobbigare än man tror. Men det är klart, när tunneln drar igång så börjar det med ett mäktigt ylande läte som tilltar i styrka och när sedan vinden kommer då känner man verkligen kraften. Det är svår att beskriva. Superhäftigt! Men jag hade nog ett leende från öra till öra när jag stod därinne. Känns helt surrealistiskt.
Mats Abrahamsson, S1-åkare, fokuserar i synnerhet på att testa olika hjälmars påverkan på luftmotståndet, någon som visar sig ha stor betydelse.
Men vilka slutsatser kan ni dra egentligen?
– De flesta åkarna testade olika positioner, till exempel händernas läge i förhållande till ansiktet eller hur en överdrivet låg position presterar jämfört med en åkares normalposition. Vissa testade olika handskar och stavars betydelse och lärde sig en hel del av det. För egen del så testade jag främst tre olika hjälmar och kunde direkt konstatera att det var väldigt stor skillnad på hur de betedde sig i vinden. Under ett åk så är man bara uppe i hög fart i några sekunder och då är det svårt att hinna uppfatta hur t ex. en hjälm påverkar åket. Här var det helt ren vind i jämn fart under ca 30 sekunder och jag noterade direkt något mycket intressant med en av hjälmarna, säger Mats med ett något svårtolkat uttryck. Förutom direkt upplevelse i tunneln kommer video- och dataanalyserna att ge en hel del, bara genom att detaljstudera det materialet gick det att se några väldigt intressanta förlopp hos några av åkarna som vi skall borra vidare i, där finns det nog mer än väntat att hämta säger Mats Abrahamsson.
Volvo Cars är entusiastiska
Att bjuda in fartglad skidåkare hör inte till vanligheten för Volvo, men företaget är glada över att vara en del av verksamheten.
Hur ser ni på den här typen av tester? Vad får ni ut av att släppa in ett speedskilandslag i vindtunneln, det hör väl inte till vanligheterna?
– Nej, det är inte alls vanligt med människor som testföremål i vindtunneln, dock vet vi att vindtunnels tekniska förmåga är mycket bred. Det är spännande för oss med annan typ av provning än den ”vanliga” bilutvecklingen. Personalen får tänka annorlunda och finna nya sätta att lösa utmaningarna på, vilket gör att personalens skicklighet ökar. Att kunna bidra till nya svenska framgångar i de branta pisterna är häftigt och vi är glada över att få vara en del av verksamheten! Avslutar Sören Carlsson från Volvo Cars.






