Test: Smell Well, tar den bort pjäxodören?
Har du problem med illaluktande pjäxor? Bra, då åker du tillräckligt länge och intensivt för att skapa enorma mängder svett som din pjäxa ivrigt lagrar i innerskon. Detta kan på sikt resultera i ett par pjäxor som luktar sämre en ett 40 år gammalt omklädningsrum med vattenläcka. Här vet undertecknad mycket väl vad han talar om.
Sedan ett par år finns det en uppsjö av produkter på marknaden som sägs ta bort illaluktande doft från skor, pjäxor och dyl. Det finns lika många husmorskurer mot detta men faktum är att ta bort doft har visat sig vara svårare än vad många tror.
Vi har testat en nykomling på marknaden som fångade vårt intresse. SmellWell är ett svenskt företag som tillverkar små kuddar med en hållbarhet på tre månader och de trodde själva att produkten kunde få bort den mest inbitna odör i både pjäxor och skor.
Så här gick testet till.
Tre individer fick rangordna varandras pjäxor där 10 luktade mycket (illa) och 0 ingenting. Den ackumulerade poängen genom tre är alltså den sammanlagda poängen som avgör hur illaluktande skorna är. Under tre dagar åkte testpersonerna skidor hela dagarna och använde SmellWell på nätterna i pjäxorna. Innan sista dagen gjordes ett nytt test där doften betygsattes igen.
0= Luktar ej dåligt
10= Luktar väldigt dåligt


Betyg: 7 Betyg: 9 Betyg 3
Testpersonerna:
Testperson 1:
Kön: Kvinna
Ålder: 27år
Åkdagar/år: 40-60st
Åkstil: ”Går mycket på tur och är aldrig sur. Gillar att vara på fjället och kan ibland bara gå upp och sätta mig utan att vara stressad över att åke. Men oftast så blir det bara åkning. Både i pisten och utanför.”
Ålder på pjäxorna: ”Oj. Ja dom är ganska gamla. Jag har haft dom i tre år men jag tror inte dom var nya när jag köpte dom. Lukten är inget jag störs av vanligtvis men kanske folk i min omgivning, haha”
Svettnivå: ”Jag går ju ganska mycket så då svettas jag nog en del, men annars är det inte så farligt.”
Testperson 2:
Kön: Man
Ålder: 30år
Åkdagar/år: 70-80st
Åkstil: ”Allätare, men oftast hittar du nog mig utanför pisten. Åker annars det mesta och föredrar kuperad terräng, gärna med lite flyg på vägen.”
Ålder på pjäxorna: ”Tre år gamla och fungerar hur bra som helst. Brukar alltid använda pjäxorna i minst åtta år då jag tycker dom blir bättre och bättre för varje år som går. Mer inkörda och sköna.”
Svettnivå: ”Jag ligger nog på medel i övriga kroppen men tror ibland att jag skulle kunna ta världsrekord i fotsvett. Har nästan aldrig fryst om fötterna och lider i ett par skor på sommaren. Förut ställde mina kompisar ut pjäxorna utomhus när jag inte såg för att de inte stod ut. Jag gissar att dom inte luktar rosenknoppar.”
Testperson 3:
Kön: Man
Ålder: 38år
Åkdagar/år: 10-20st
Åkstil: ”Förut åkte jag nog lite häftigare än vad det blir nu. Blir mycket i pisten där jag gillar att åka fort med bra tryck.”
Ålder på pjäxorna: ”Två år gamla men jag har tyvärr inte hunnit åka så värst mycket med dom.”
Svettnivå: ”Hehe, jo jag svettas nog ganska mycket men brukar vara torr om fötterna. Har jag något problem är det att jag fryser om fötterna.”
Smell Well har en hållbarhet på tre månader och det rekommenderade priset ligger 89 kr per paret. Det enda du gör är att stoppa påsarna i skorna för att absorbera fukten och återställa PH-balansen.
Efter tre dagars åkande var det dags för blindtest. Med ögonbindel fick alla tre lukta på pjäxorna. Då hade varje person åkt i pjäxorna i tre dagar och använt Smell Well på kvällarna. Vid tiden för doften hade skorna torkat efter åkningen utan doftborttagare.


Betyg: 1 Betyg: 4 Betyg: 0
Testpersonerna tyckte inte att det märkte av att påsarna torkade pjäxorna fortare men snabbt spreds en behaglig doft i stugan. Efter första åkdagen satt en av testpersonerna och luktade på strumporna som hade börjat lukta som doftborttagarna. En klar förbättring men samtidigt förvånande att doften från Smell Well var så stark. Den person med mest svettlukt kunde absolut tänka sig att köpa produkten.
– Det fungerade bra men istället för svett luktade det parfym i pjäxorna. Nästa gång efter att jag använt skorna var det bättre men lukten kommer tillbaka när jag inte använder påsarna, säger testperson 1.
– Jag gillar doften påsarna lämnar efter sig. Där pjäxorna stod luktade det nu gott istället för pekkalainen, tyckte testperson 2.
– Jag vet inte om det fungerar eller om det är doften från påsarna som tar över svettlukten. Ett steg i rätt riktning iallafall om du gillar doften, enligt testperson 3.
Summering:
+ Täcker över doften snabbt.
+ Luktar gott
+/- Kommer med en stark doft
– Man måste fortsätta använda påsarna för att hålla doften borta






