Autografsignering med Oakley & Armada

Igår fylldes Alpingaraget med autografhungrande besökare och flera av världens främsta skidåkare.

Samtidigt som Stockholm vaknar till liv stiger Solen sakta upp och bortom horisonten. Själv sitter jag och väntar på ett samtal och funderar över hur dagen kommer bli. På schemat för dagen har jag två viktiga punkter. Oakley & Armadas besök på Alpingaraget och kvällen träning på Stadion. Ett antal timmar senare sitter jag i bilen, slutmål Alpingaraget på Birger Jarlsgatan 127 i Sthlm. Äntligen på plats med kameran i hand och blixten riggad. Sakta men säkert börjar det droppa in lite människor. Och plötsligt droppar åkarna in. Jon Olsson, Simon Dumont och Jacob Wester. Tempot höjs en aning och man kan känna en upphetsning i atmosfären. Snart är källaren i Alpingaraget full av ungdomar och exalterad fans som väntar på sin alldeles egen signad affisch av sina hjältar. Äntligen är alla på plats. Bakom alla människor och ett bord inklätt med tiotals affischer sitter nu Kim Boberg, Simon Dumont, Jon Olsson, Jacob Wester och Oscar Scherlin och delar ut stickers och signar affischer så pennorna glöder.

Snart är det dags för kvällens träning i hoppet på Stockholm stadio. Och innan åkarna han bege sig till stadion för dagens träning han jag byta några ord med Kim Boberg.

Hur känns det Kim? Är du tagad inför kvällens träning?
ja helt sjukt, ska bli riktigt kul att köra på stadion.
Har du varit och tittat på hoppet? Hur tycker du att det ser ut?
japp, de ser riktigt bra ut. Stort hopp och brett inrun. Kommer att bli riktigt kul.

Hur känns det att sitta och skriva sitt namn på en affisch?
Konstigt, Det var första gången jag var på något sånt här. Jag var lite nervös i början. Men det var sjukt kul.

Vad tror du om Tävling på lördag? Vilka kommer fightas om finalplatsen?
Svår fråga är så sjukt många bra här. Alla har stora möjligheter att vinna. Så det är svårt att säga vem.

Tack Kim och lycka till på tävlingen!
Tack! Vi syns på stadion!

Då var det dags att packa ihop utrustningen och rullar vidare mot Stockholm stadio. En trevlig eftermiddag på Alpingaraget kan bockas av på ”att göra listan”. Och en härlig känsla i magen följer mig till Stadion. Det var underbart att se alla ungdomar som fick se och träffa sina idoler. Tanken av alla signade affischer som kommer åka upp på väggen där hemma får avsluta denna eftermiddag.

Text: Daniel Rönnbäck, Foto: Daniel Rönnbäck
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.