Kim Boberg åker till Nya Zeeland
Freeride kör igång en artikelserie med det härligt klassiska upplägget ”Hallå där”. Ni kommer under hösten och vintern få kvicka uppdateringar om vad åkare, fotografer och branschfolk har för sig ute i världen. Först ut – Kim Boberg.
Du ska alltså ut och resa i 53 timmar. Det låter som inledningen på en rymdresa. Var ska du?
Haha, Nya Zeeland. Jag åker Stockholm-London-Hongkong-Melbourne-Queenstown.
Det är bara det att jag har en schysst layover i London på drygt 16 timmar. Så de kommer nog vara lite segt. Nya Zeeland är så långt söderut du kan komma innan du börjar komma norröver igen, om jag minns det rätt. Så lite tid får man räkna med. Sen är det så sjukt värt de när man väl kommer fram så de ska nog gå bra. Hemresan däremot tar bara 36 timmar så det är lunch.
För nästan exakt ett år sedan var du på Nya Zeeland för första gången. Vad är skillnaden den här gången?
Den enda skillnaden de här året är väl egentligen att jag varit där förut plus att jag ska köra NZ Wintergames den 21 augusti. Annars blir de mycket filmning för bland annat det Schweiziska filmbolaget tribute.ch, Armada och även kanske någon videoblogg. Så håll koll på bloggen!
Hur tycker du att den gångna säsongen gick?
Den gånga säsongen va bra och den bästa jag har haft åkmässigt. Jag reste världen runt på en massa photoshoots, tävlingar och det har varit grymt kul. Man har lärt sig mycket, både som person och skidmässigt.
Detta året skulle man kunna säga var det första året på internationell nivå och jag har tävlat en hel del. Det har varit en blandad kompot av resultat , både bra och lite dåligt.
Sen har jag filmat med Chaoz Productions så spana in deras nya film. Framförallt har jag även fått filma med Secondhands-crewet den här säsongen och de har varit de grymmaste helt klart. Skönaste, gladaste och grymmaste film-crewet nånsin. Så köp filmen – mycket spännande att se i den!
Hur har sommaren varit?
Sommaren har varit grym. Den började med en roadtrip med Lasse Nyhaugen och Simon Ericsson till Folgefonna och där mötte vi upp med Secondhands-gänget för att filma klart filmen. 100% shred om dagarna och sen badade vi till solen gick ner..
Annars har jag varit hemma och tränat, fiskat, hängt med kompisar och tjejen som bor i Hamar där dem har en riktigt schysst skatepark. Så där har det blivit ett antal timmar också.
Och förra helgen var de musik- och motor festival här i Älvdalen och jag kan säga så här; det var bilar, Eddie Medusa och bra drag. Grymt!
Vad händer för din del efter Nya Zeeland?
Back to school (NTS i Lillehammer, reds amn) Jag ska ta igen lite som jag kommer att missa under resan. Sen drar vi till Zermatt med skolan och sen är det snart vinter igen..
Senare i höst blir nog en hel del railing vid skolan också. Vi har en grym setup som bland annat Even Sigstad har varit med o byggt upp. Jag hoppas även kunna köra någon stadstävling.
Något du vill tillägga?
Checka ut Armadas kläder som kommer ut nu i vinter! Och forsätt shredda och ha kul så ses vi i vinter dudes och dudettes.







