Nya skicrosstävlingar på gång
Vad hände med skicross i Sverige? Sporten, nykläckt OS-gren till trots, lyser med sin frånaro. Men under mars och april blir det skicrossaction för de som vill.
Från och med OS i Vancouver 2010 är skicross officiell olympisk gren. Men på hemmaplan i Sverige har sporten hamnat i skymundan, mycket sedan den svenska serien av Saab Salomon Crossmax lades ner. Fram till i fjol arrangerade Årebaserade Playground Events en av deltävlingarna i den internationella Crossmax-serien i Åre. Men när huvudsponsorn Salomon valde att enbart satsa på ett fåtal internationella deltävlingar kunde inte Playgorund Events inte längre själva dra lasset.
En rad privata initiativ gör nu ändå att skicross-scenen i Skandinavien har en rad event att se fram emot de närmaste månaderna. Så här ser kalendern ut för skicrossfans:
25 mars Norska Mästerskapen, Tryvann/Oslo
31 mars Nordic Cup, Branäs
1 april FIS-tävling, Branäs
6 april SM, Branäs






