Hallå där: The Bunch

Ett nytt svenskt skidkollektiv har sett dagens ljus. Möt killarna i The Bunch – ett gäng med stil, attityd, energi och kreativitet. För Freeride berättar de om hur de ser på stil, vad de inspireras av och ger kyptiska svar på vilka som ingår i gänget.



Till att börja med, vilka är The Bunch?
En familj med skidåkare som gillar livets goda. Så som skidåkning, filmning, redigering, och livet i stort.

Vad betyder namnet The Bunch för er?
Gäng (http://translate.google.com/#en/sv/the%20bunch)

Att hänga i gäng och filma verkar vara det nya svarta. Varför gör ni det?
Det finns mycket wacka dudes där ute och när man hittat skönt folk så är det naturligt att man hänger ihop

Hur kommer det sig att ni ville göra film?
Alla i The Bunch tycker det är gött att filma och alla tycker det är gött å åka. Ett plus ett helt enkelt. Dessutom är alla väldigt intresserade av musik och tycker det är en viktig del av skidåkningen. Förutom att vara i backen med lurarna i öronen tycker vi att film är det bästa sättet att koppla ihop skidåkning och musik.

Kommer ni filma mer i vinter för att följa upp era edits?
Yes, vi kommer fortsätta hänga ihop och filma. Vi har planer på en del urbanfilmning hemma i Sverige och grannländerna, innan större delar av crewet drar iväg till USA och fortsätter säsongen.


Vad vill ni förmedla med era filmer?
Vi vill förmedla en go känsla och visa upp ny skidåkning som kanske kan influera andra. Vi försöker även förmedla några av alla de olika uttrycksätt som finns inom skidåkning.

Idag är det ganska vanligt att urbanåkning visas upp som någonting väldigt farligt, tidskrävande och hemskt jobbigt. Det behöver inte alltid vara så. Vissa klipp har vi filmat genom att bara gå runt i Kiruna med en spade och kamera utan några vidare planer, flummat runt på massa lekplatser, hittat ett fett spot och fått en banger på tio minuter.

Det känns som att ni ser på stadsmiljö på ett helt annat sätt än vad jag själv gör. Hur kommer det sig att ni är så hemma i den miljön?
Där man hänger mycket känner man sig hemma. Sen beror det mycket på att vi gillar att tänka utanför lådan och det är lättare att göra om lådan inte är en fyrkantig box som står i parken.

Några råd till andra som vill ge ut egna småfilmer?
Lägg ner lite tid för fa-an!

Vad har ni för filmutrustning? 
En systemkamera med ett billigt objektiv, en GoPro, inget stativ och ingen bag.

Vad inspireras ni av?
Vart man än rör sig så jibbar man allt med ögonen, man lägger en fet nosepress på kastrullocket, shapear kickar i smöret och lägger nån blunt på vägskyltarna.

Det är nog inga speciella gäng eller åkare som inspirerar oss, men typ allt och alla man ser, både skidåkning och helt vanliga grejer. Allt från musik till brödrostar och förbisvischande höbalar utanför bilfönstret. Den största inspirationen får vi nog från varandra.

Flera i The Bunch är allmänt kända som stilmaskiner. Tänker ni kollektivt kring stil? 
Haha, maskiner är ju kanske inte riktigt vad vi försöker se ut som, men skön stil är något alla uppskattar. Sen är det klart att definitionen av skön stil kan vara sjukt varierande. Man ska inte tänka allt för mycket på vad andra tycker utan köra på det man trivs med. Vi tänker inte kollektivt runt stil mer än att alla tycker att det är viktigt med personlighet.

Vad är det som skiljer The Bunch från andra filmcrews?
Inom The Bunch finns det en uppsjö av olika stilar. Alla har sin egen grej och kör på sitt eget vis. Vi har allt ifrån 90-tals hobo-gangster till stilren rocker kid. Det enda som saknas är snubbar i färgglada medium jackor i bästa gore-tex kvalitè som åker runt och gör dubblar med mute grab på helikoptershoots eller citytävlingar.

Alla i The Bunch tycker också att det är kul att filma och redigera och även det gör alla med väldigt olika stil. Dessutom är våra edits allt som oftast åkarredigerade.

Några sista ord?
Tack till alla som älskar skidåkning lika mycket som oss och har hjälp oss under den gångna säsongen. Tack för intervjun och tack till alla som läste, ses på gatan – peeeeeeeace!

 

Missa inte The Bunchs Pro Channel här på Freeride.

Text: Kristoffer Frenkel
Foto: The Bunch
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.