Säsongens skidfilmer prisade

Filmfestivalen IF3 i Montreal avgjordes i helgen. Segrare i en mängd tunga delkategorier är nu utsedda. Fast viktigast av allt – Årets film är utsedd.


Filmdags i Montreal
Foto: Matt Stauble

I helgen avgjordes filmfestivalen IF3 i Montreal, Kanada. Åkare, filmare, branschfolk och fans fanns på plats för att bevittna premiärer av årets skidfilmer. Domartrion beståendes av Guillaume Lahure, Eric Iberg och JF Cusson fick jobba hårt med att bedömma alla filmer för att kunna ta fram ett par ärofyllda segrare i de olika klasserna. Det blev Poor Boyz som tillslut som tog hem den tyngsta klassen, Best Film, med Everyday Is A Saturday.


Everyday Is A Saturday från Poor Boyz blev årets bästa film
Foto: Matt Stauble

PRO:
Bästa film: Everyday Is A Saturday – Poor Boyz
Bästa filming: Signatures – Sweet Grass
Bästa redigering: Mad In France – SVP
Bästa soundtrack: Everyday Is A Saturday – Poor Boyz
Bästa manliga prestation: Dane Tudor – Poor Boyz
Bästa kvinnliga prestation: Ingrid Backstrom – Matchstick

Bästa jibfilm: Refresh – Level1
Bästa Big Mountain: In Deep – Matchstick

Hederspris: Shane McConkey
Mest innovativa visuella effekter: Mad In France – SVP
Bästa enskilda klipp: Can’t Stop – Ride the planets (Flat 5 japan filmat från paraglide)
Bästa trick: Pep Fujas – Nimbus (Hand drag to pillow 360 out)


Visning av Riley Poors Transitions
Foto: Matt Stauble

Fullt ös på scenen och Henrik Harlaut trivdes
Foto: Matt Stauble

AM:
Bästa film: The Affiliates – ESK Media
Bästa filmning: Hands Up – Secondhands
Bästa redigering: Brand New Day – NSF Productions
Bästa soundtrack: The Affilates ESK Media
Bästa åkarprestation Alex Bellemare


Alla nominerade samt vinnare

Svenska The Secondhands tog hem segern i Best Cinematography (Bäst filmning), något som Johan Rosengren från Secondhands är väldigt stolt över.
– Att vinna Best Cinematography är riktigt stort. Det är en mäktig kategori och jag, Jonas och Ante är otroligt stolta, berättar Johan Rosengren när Freeride kontaktar honom strax efter att resultatet blivit officiellt.

Köp Everyday Is A Saturday, Refresh, Contrast, Can’t Stop, What Else, Re:Session, In Deep och många andra skidfilmer i Freerides shop.
Text: Ola Melin
Foto: Matt Stauble
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.