Wagrain satsar på ny lift
Till vintern 2013/2014 planerar den österrikiska skidorten Wagrain att öppna en lift som ska binda samman ortens två skidområden – ett projekt som kostar lite drygt 115 miljoner kronor.
I österrikiska skidorten Wagrain, en knapp timme söder om Salzburg, byggs det för fullt. Till vintern 2013/2014 planerar man att inviga den efterlängtade liften som ska underlätta transporten mellan ortens två skidområden.
Att ta sig mellan de två systemen är i nuläget tidskrävande, och skidgästerna får ta sig mellan ortens två liftsystemen med hjälp av skidbussar. Med den nya liften, som tar gästerna två kilometer rakt över dalen på mindre än sex minuter, kommer man på ett smidigt sätt kunna ta del av hela skidområdet.
– Genom den nya liften hoppas vi att kunna attrahera fler gäster. Jag tror att liften kommer leda till ett ökat intresse för hela regionen, säger Josef Viehhauser från liftbolaget i Wagrain.
Prislappen för projektet ligger på lite drygt 115 miljoner kronor.







