Jossi Wells missar försäsongen

Jossi Wells missar försäsongen. Jossi opererades i onsdags och förväntas att vara tillbaka på skidor i december under säsongsupptakten i USA.


Jossi Wells opererade sin fot i onsdags och är tillbaka på skidor i december
Foto: Tim Pierce

I onsdags la sig Jossi Wells under kniven
på Mercy Hospital i Dunedin på Nya Zeeland. Det var i maj månad som Jossi skadade sin ankel när han körde skateboard i Denver, en skade som till en början inte verkade vara särskilt allvarlig. Smärtan höll i sig men under alla hans läkarbesök fick han samma svar – skadan kommer att läka utan operation.

Planen om att vara tillbaka på skidor under den Nya Zeeländska vintersäsongen förändrades snabbt när han för ett par veckor sedan försökte ge skidåkningen en chans. Smärtan var kvar och en operation blev nödvändig.
– Jossi tvekade aldrig att ta operationen även om det betydde att han skulle behöva hålla sig ifrån skidåkningen längre än planerat, berättar Tom Pierce, Jossis vän och filmare för Winter Of Wells.


Jossi Wells rankas högst av pipeåkarna enligt AFP
Foto: Christian Pondella/Shazamm/ESPN Images

Jossi Wells under X Games i Aspen
Foto: Flip McCririck/Shazamm/ESPN Images

Operationen ägde rum i onsdags och gick enligt planerna. Nu väntar två månader av rehab innan Wells förväntas stå på skidor under säsongsupptakten i USA under december månad.

Senast Jossi Wells opererades var under 2007 års X Games, då Jossi vid 17 års ålder bröt nyckelbenet.
– Jag lever drömmen och även om jag bryter något ben eller skadar knäna så är det ändå ett billigt pris att betala, avslutar Jossi.

En videointervju med Jossi från i somras:

Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.