Schweiz 8 bästa skidorter

Höga berg, stora skidorter och en enorm variation på både åkning och livet efter att liftarna har stängt, skidåkningen i Schweiz håller högsta världsklass. Det här är Freerides guide till Schweiz 8 bästa skidorter.

Freeride listar Schweiz åtta bästa skidorter (utan inbördes ordning). Nedan följer en guide att inspireras av som garanterat får dig att längta till landet med osten, chokladen och skidåkning. Håll till godo!

Zermatt

Det är omöjligt att inte nämna Matterhorn när man pratar om Zermatt. Det är också omöjligt att inte stirra på Matterhorn när man befinner sig i Zermatt, för världens kanske mest ikoniska bergssilhuett vakar över allt och alla i den mäktiga Mattertal.

Nedanför berget ligger en av världens mest kända skidorter som är stöpt i århundraden av alpin tradition. Här finns piståkning som är så bra som skidåkning i den genren kan bli, eller vad sägs om att kunna bränna över 2 000 höjdmeter i pist i ett svep från Klein Matterhorn ner till byn? Och vid sidan av pisterna ruvar en stor och utmanande offpist med överraskande liten konkurrens om snön. Allt servat av ett stort liftsystem som hela tiden uppdateras och görs ännu mer effektivt.

Det går inte att komma runt att Zermatt är en exklusiv destination med hög prisnivå. Samtidigt får du också ofta vad du betalar för, nivån är generellt hög och vid sidan av det gamla och klassiska finns det gott om moderna hotell och restauranger som levererar storslagna upplevelser. Att »vanliga« bilar inte är tillåtna i byn, all transport sker med speciella elbilar eller hästtransport ökar bara på känslan av att det här är en mycket speciell plats. Om du har råd vill säga.

Verbier

Verbier är kanske den skidort som kanske flest svenskar förknippar med Alperna utan att kanske inte ens veta om det. Vi pratar självklart om att den monumentala filmklassikern Snowroller spelades in här vintern 1985, men då döptes om till den tysktalande byn Kirchberg i filmen.

Precis som den var på den tiden är Verbier även nuförtiden en av Alpernas absolut bästa skidorter. Liftsystemet 4 Vallées är inget annat än gigantiskt och bjuder på en enorm skidåkning i alla väderstreck, oavsett om det handlar om pist, offpist eller toppturer med liftarna som utgångspunkt. Antalet klassiska åk här är för många för att nämnas här: Bananen på Mt Gelé, Stairway to Heaven, Baksidan på Mont Fort… Och så vidare, och så vidare.

När liftarna har stängt pulserar byn på som om det inte fanns en morgondag, här festas det hårdare och mer intensivt än på de flesta andra ställen i Alperna. Bra eller dåligt, det får du avgöra själv. Själva byn har, trots att den växt rejält sedan Stig-Helmers dagar behållit mycket av sin rustika charm, om inte annat på ytan. Men visst, om du vill ta det lugnt eller är allergisk mot skidåkarstek ska du nog åka någon annanstans.

Verbier tillhör verkligen den yttersta elitligan av skidorter i världen och det är inte mer än logiskt att skidvärldens blickar vänds hit i slutet av mars varje år när Freeride World Tour traditionsenligt avslutas utför Bec des Rosses ökända och imponerande nordsida.

Om du föredrar ett lugnare tempo och sätter skidåkning i allra första rummet kan du istället kasta blickarna mot grannen Nendaz istället. Du når samma åkning som Verbier men tempot i utkanten av det stora via 4 Vallées-systemet är betydligt lugnare, precis som konkurrensen om snön.

Andermatt

En gång i tiden var Andermatt en undangömd pärla, lätt bortglömd trots att det gigantiska berget Gemsstock låg där i all sin prakt med några få liftar, en gigantisk offpist och få att slåss om snön med. På den tiden var byn mest frekventerad av militärer och enstaka skibums, sökandes efter Alpernas bästa hemligheter – inte sällan var de skidåkarna svenskar.

Idag är läget ett lite annat efter att gigantiska summor investerats i byn under de senaste åren, mycket tack vare att byn inte har några begränsningar för utlänningar att köpa boenden. Nya hotell som det überlyxiga Chedi och det gigantiska Radisson Blu – det senaste i en helt ny bydel – har ploppat upp till synes ur ingenting, tillsammans med utbyggnaden av skidsystemet Nätschen. I byn syns numera betydligt fler glansiga dunjackor än skitiga funktionsställ, en ovan syn för många av oss som var med på den tiden när Andermatt mest var en öde håla, och ordet glamour var totalt okänt framför bardisken på Spychers afterski.

Men all ”utveckling” till trots, över byn vakar fortfarande det mäktiga skidberget Gemsstock, än så länge oförändrat och precis lika vilt och fantastiskt som förr med sina stora, långa åk i en vild och otämjd terräng – allt inbakat i ett av Alpernas största genomsnittliga snöfall per vinter. Vad som händer med skidåkningen på berget är än så länge lite osäkert, men om du aldrig upplevt Andermatt kan det vara läge att göra det nu. Freerideredaktionen besökte Andermatt förra vintern med lyckat resultat.

Engelberg

Ordet »svenskfavorit« dyker ofta upp när man pratar om Engelberg, och det med all rätt. För sedan Engelberg på allvar poppade upp i den svenska skidcommunityns medvetande runt millennieskiftet har antalet blågula skidåkare i byn växt stadigt. Och på samma gång transformerat den en gång så sömniga småstaden till en bucket list-destination för offpisträvar från hela världen. Mycket tack vare fotografen Oskar Enander och hans magiska bilder som spridit Engelbergs puderevangelium till skidtidningar och onlinemedia i över 20 år.

I centrum av Engelbergs skidkultur står det svenskägda Ski Lodge Engelberg, det givna navet som det mesta utanför själva skidåkningen kretsar kring – oavsett om det handlar om övernattning, afterski, finmiddag eller party. Allt grundat i passionen för att åka skidor på ett av planetens finaste skidberg, Titlis.

För när allt kommer till kritan så handlar Engelberg om skidåkning på det gigantiska Titlis, en nordvänd bjässe med 2 000 fallhöjdsmeter och en högsta åkhöjd på imponerande 3 020 meter. Lägg till det att terrängen är brant, varierad, rejält utmanande och dessutom ständigt ligger i topp av Alpernas snöliga – Engelbergs status som ett offpistparadis är definitivt välförtjänt. Vi skulle kunna beskriva klassiska åk som Laub, Galtiberg, Steinberg och Sulz i all oändlighet men bäst är att du åker dit och upplever dem på egen hand.

Arosa/Lenzerheide

De två byarna Arosa och Lenzerheide är sammankopplade via liftar över en stor bergsrygg och utgör tillsammans en av Schweiz bästa doldisar. Skidområdet är stort och varierande och bjuder på både riktigt fin offpiståkning och pister för de flesta smaker. Överst i skidsystemet tronar berget Rothorn med en högsta åkhöjd på 2 865 meter och riktigt fina offpistmöjligheter. Annars passar Lenzerheide och Arosa fint för den som föredrar sin skidåkning manchestermönstrad och med armbågarna nerborrade i snön.

Tempot är lite lugnare i Arosa/Lenzerheide än på många av de andra orterna på den här listan, vilket inte alls behöver betyda något negativt, tvärtom. Arosa är den mindre av de två byarna medan den lilla staden Lenzerheide erbjuder en skidortsupplevelse med ett lite större utbud och bättre kommunikationer.

Disentis

En gång i tiden fick den dåvarande turistchefen i Disentis ett genidrag, han kom egentligen från Engelberg och hade sett hur svenskarna där hjälpt till att förvandla orten från en sömnig håla till en internationell offpistdestination. Lösningen var enkel, han bjöd in filmcrewet Free Radicals till byn och bad dem gå lös i bergen bäst de ville och snart kablades sekvenser på galna svenskar som kastade sig utför diverse hårresande åk upp på filmduken och DVD-diskar. Det tricket skulle visa sig funka bra för i mitten av 00-talet dök helt plötsligt Disentis upp på den internationella skidradarn, som från ingenstans.

En framgång som var ytterst välförtjänt ska väl tilläggas. Skidåkningen i Disentis är för det mesta sydvänd men bjuder på en mix av stora ytor, bra fallhöjd och en stor variation i åkningen. Att det vanliga klientelet helst håller sig i pisterna gör saken bara bättre för de med faiblesse för ospårad snö och stora upplevelser i åk som Val Strem och Val Gronda.

Själva byn Disentis är en sömnig historia som inte erbjuder supermycket i form av skidortsliv, hit åker du enbart för skidåkningens skull – vilket definitivt inte är det sämsta. Och sedan turistchefen drog vidare och Free Radicals somnat in verkar de vallfärdande offpistjägarna förflyttat sina trupprörelser åt andra håll, och Disentis stora offpist ligger mer öde än på länge. Men det har du ju såklart inte läst om här.

Davos/Klosters

Kan man verkligen lita på två skidorter där den ena mest är känd för sitt ekonomiska forum och den andra som en vinterlekplats för den brittiska kungafamiljen? Inget av dem är knappast några företeelser med högt förtroende i snösvängen. Svaret är däremot ett rungande ja som ekar mellan bergsväggarna, du borde verkligen sätta Davos och Klosters på din skidradar.

Nu är ju varken Davos eller Klosters är några okända skidorter för den stora skidmassan, men vad som döljer sig bakom namnen verkar däremot vara det till viss del. Davos/Klosters bjuder nämligen på stor och varierad skidåkning vare sig du föredrar den välpistad eller lämnad åt elementen. Liftsystemet är stort, vidsträckt och med åkning ändå upp till 2 884 meter på Weissfluhgipfel. Här finns både skogsåkning, böljande grytor, mixad terräng och stora vidöppna fält som bjuder in till storslagen dans i vidöppna svängar. Kort sagt, riktigt jäkla bra skidåkning helt enkelt.

Davos hör kanske inte till Alpernas mest charmiga orter så om du söker en mysigare upplevelse och mer traditionellt skidortsliv är lilla Klosters det bästa valet. Och om du råkar hamna fel i slutet på dagen tar du bara tåget hem igen, det här är ju Schweiz trots allt.

Laax

Disentis granne Laax är ännu en schweizare som flugit lite under den nordiska radarn i alla år. Mest har den dykt upp i sammanhang om ortens långt gångna hållbarhetsarbete där man kan vara den skidort i världen som nått längst när det handlar om att minska sina utsläpp så långt det är möjligt – ett imponerande, ambitiöst arbete som fler skidorter definitivt borde ta efter.

Men i slutändan handlar ju allt om skidåkningen och där utmärker sig Laax som en av de orterna som satsat mest och bäst på den “nya” skidåkningen och när Europas bästa parker ska listas hamnar man ofta högst upp, eller i alla fall nära toppen.


Bubblare

Mürren och Grindelwald

”James Bonds skidort” lockar med storslagna vyer över Eiger och Jungfraumassivet. Och en överraskande orörd offpist. Läs reportage från Mürren här.

St Moritz

Världens kanske mest glamorösa skidort är inte bara lyx utan döljer även riktigt fin åkning, både i pisten och utanför. Läs om när redaktionen besökte St Moritz här.


Ta tåget i Schweiz

Om du vill upptäcka fler än en skidort på din resa så är det bara att ta tåget mellan skidorterna i Schweiz. Tågen går i tid, anländer i tid, är rena och fräscha, tillåter rejält med packning och tar dig dessutom till de ställen dit du vill åka – i de flesta fall är det också bara en kort promenad från stationerna till både boende och skidåkning. Tidtabeller och bokning för tåg i Schweiz finns på sbb.ch

Flygplatser

Skidåkningen i Schweiz servas av två olika flygplatser; Zürich eller Genève. Genève är bäst för de skidorter som ligger västerut i landet, som Verbier och Zermatt. Övriga skidorter på den här listan som ligger centralt i Schweiz eller den östra delen av landet nås enklast från Zürich.

Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.