Atomic GS:9

Märke: Atomic
Årsmodell: 2005
Tillverkarens beskrivning
Längd:150, 160, 170, 180
Radie: 15m/170
Pris: ca 5000:- inkl bindning



  • Atomic GS:9 Foto
Vad tycker du om Atomic GS:9?
5
4
3
2
1
Tartan1
2006-02-14
Styrkor:
Stabil i högre fart och i lång sväng. Tycker dock att den har en tendens att tappa grepp i lite brantare backe med hårt underlag. Dock var detta en hyrskida vilket inte alltid är exakt detsamma liksom att kanske inte kanterna var på topp. Annars en mycket bra skida. Föredrar dock Supercross 10 och 11.

Svagheter:
Sämre grepp på hårt underlag när det brantar på. Lite svår att åka väggen på skär när det är hårt underlag.

Sammanfattning:
Prisvärd skida, men jag köper hellre Supercross 10 eller 11.

Åkstil: Pist
Testad längd: 170 cm
Åkarens vikt: 95 kg
Åkarens längd: 177 cm

björne
björne (Gäst)
2005-05-06
Hyfsad, men fladdrig och förmjuk i pisten för mej som är en stor stark. Rekommenderar Supercross 11 istället.

Årsmodell: 2003
Åkarens vikt: 93 kg

Peter
Peter (Gäst)
2005-02-21
Efter en massa år med fullängdsskidor känns de flesta carvingskidor av den här sorten ganska fladdriga i högre farter. GS9 är dock helt OK och riktigt roliga då det blir lite trixigare, puckligare och inte helt finputsat på manchestern.

Isgreppet får godkännt och mer än så i kortare svängar. Dock måste jag nog sänka intrycket ett snäpp när det gäller högfartsegenskaperna i långa svängar och "full fart utför".

Årsmodell: 2003
Åkarens vikt: 77 kg

Leder
2005-02-10 (Ändrad: 2006-08-11)
Åkte på denna skida en halv dag i Tandådalen på hård konstsnö och kan således konstatera att skidan har en racing liknande karaktär med en tydlig kick ur svängarna och ett bra isgrepp. Kicken är inte så lätt kontrollerad som man skulle ha önskat på ett par ”storslalomskidor”, radien är runt 15-17 meter vilket placerar skidan mitt i mellan storslalom- och slalomcarver. Hamnar men ”bak” på skidorna ut ur sväng är det mycket svårt att återfå positionen in i nästa sväng vilket kan resultera i sämre skär och ffa att skidorna åker åt ett annat håll än sin egen vilja. I något brantare partier tenderar skidan att ge vika, man trycker igenom skidan och skidan tappar där med spåret. I lite flackare partier är det inga problem och skidan spårar hur fint som helst I särande ”korta storslalom” svängar upplevs skidan som fartstabil och väl dämpad går man över till större svängar så upplevs skidan mer nervös. Kan tänka mig att skidan är lika trevlig i lite lösare förhållanden men jag låter det var osagt. Jag som provåkt skidan är en före detta tävlingsåkare var paradgren var just storslalom. Jag gillar således att åka storslalomsvängar på ett rejält skär och snabba omläggningar ”3/4 sväng i brantare partier”

Priset på runt 5000:- med skida och bindning förefaller som mycket prisvärt för en skida med så pass mycket liv i. Passa utmärkt i Sälens och Åres konstsnöbackar där det sällan ges utrymme för snabba super G svängar. Tyngre åkare kanske kan uppfatta skidan annorlunda det vet jag inget om, bara en liten känsla.

Leder

Åkarens vikt: 70 kg

wenhov
2005-01-28
Köpte dessa efter att ha testat genom ett stort antal skidor i Sälen 2003. Jag kör på 170 cm, har åkt skidor i snart 30 år och har bra teknik.

GS9 fungerar perfekt i såväl långa som korta svängar i pist och är både kvick i sväng, hyfsat fartstabil och har bra isbett. Lättåkt med rätt teknik. Påminner mycket om Atomics SX11:a som brukar få höga betyg. Är OK även i puckel.

Ska du köra offpist så gör den smala layouten på skidan (<65 mm midja) samt styvheten att du varken har bärighet eller följsamhet i lösare förhållanden.

Som allround pistskida får den 5 i betyg, och totalt får den en 4:a, då egenskaperna utanför pist bara får en 2:a.

Årsmodell: 2003
Åkarens vikt: 74 kg