Dynastar Speed Course Pro

Dynastar Speed Course Pro
Kategori: Pistskidor
Nivå: Avancerad
Märke: Dynastar
Årsmodell: 2014
Mått (Nos/Midja/Bak): 124/74/104 mm Svängradie: 16.00 m (178 cm)
Längder: 184,178,172,165 cm
Rekommenderat pris: 7499 Kr
Tillverkarens beskrivning
Speed Course Pro är en helt nyutvecklad pistsmiskare med enorm fartstabilitet och precision. Med en mycket potent sandwichkonstruktion bestående av solid träkärna enligt det nya konceptet Dual Woodcore, glasfiberlaminat, dubbla titanallager och racingbelag av högsta kvalité riktar sig dessa skidor mot avancerade åkare. Trots sin gedigna konstruktion är dessa skidor otroligt lättsvängda tack vare Early Rise Rocker och Dual Woodcore. Levereras med Look PX Racing 14 samt nya World Cup plattan R20 Racing, vilket är det mest kompromisslösa som någonsin släppts i denna kategori.


Vad tycker du om Dynastar Speed Course Pro?
5
4
3
2
1
Flow
2014-12-30 (Ändrad: 2015-01-10)
Styrkor:
Åker på 2013 års modell av Course och testade den nya Pro-modellen på ett skitest i Funäsdalen. Först vill jag säga att jag grymt nöjd med mina Course Ti. Stabila i fart, suveräna på hårt underlag, snabba från kant till kant, bra i både kort och långsväng. Ändå lättmanövrerade i låg fart och på flacken. Tycker Pro'n var helt ok med de flesta av den gamla modellens kvaliteter. Men jag förstår inte riktigt vitsen med att man börjat använda tiprocker på en raceskida. Min känsla blev att stabiliteten minskade och att initieringen av svängen inte blev så distinkt som med den gamla modellen. Den enda fördel jag kan tänka mig med tiprocker är att skidan blir mer lättåkt i mjukt före och utanför pisten. Där är Course Ti inget att yvas över, tvärtom. Föret var dock hårt så jag fick inte möjlighet att testa.

Svagheter:


Sammanfattning:
En uppgradering av förra årets Course Ti med tiprocker som gör att skidan tappar kvaliteer i pisten men som man kanske får igen i mjukt före och utanför pisten.

Åkstil: 90 % pist 10% offpist. Trivs bäst i fallinjen när det är hårt och brant
Testad längd: 178 cm
Åkarens vikt: 73 kg
Åkarens längd: 186 cm