K2 Public Enemy (Sida 6)

Tobias olsson
Tobias olsson (Gäst)
2005-02-11
jag har ett par K2 Public Enemy jag tycker dom går bra i parken och i pisten! tyvärr har jag inte haft möjlighet o testa den offpist än!!
jag kör på 169 och är en 173.

Årsmodell: 2005
Åkarens vikt: 83 kg

N/A
2005-02-10
En av dom bästa tvillingskidora som gjort. så grymt skön i pisten, flyter på som en vanlig carving. går bra i både långa å korta svängar. skidorna kanske är lite tunga om man jämför med andra. med den här skidan är typ den bästa som finns på marknaden nu. har inte kört så mycket park med dom, men som ovanstående skribenter skriver så funkar dom alldeles utmärkt där mä.

//peter

Årsmodell: 2005
Åkarens vikt: 70 kg

mr Moose
mr Moose (Gäst)
2005-02-10
köpte dessa skidor i julas, har dessförinnan åkt ett par x-scream. Dessa k2 kan vara bland det bästa i skidväg som någonsin tillvärkats. Hårdkörde dessa både i pisten i op:en och i parken de slog allt som jag tidigare testat. Kanske inte överlägsna i pisten men det får man räkna med.
Det är dock inga problem att carving åka med dem. Att åka och leka med dem slog dock allt annat som jag gjorde under julen.
Designen=världsklass!

Årsmodell: 2004
Åkarens vikt: 85 kg

Chris
Chris (Gäst)
2004-12-15
Utolig bra å jibbe med. Også helt topp til normal bruk i slopen og parken. kjører på 159 og er 174. Det er helt herlige ski.

Årsmodell: 2005
Åkarens vikt: 62 kg

wicked-wickawd
2004-10-28
jag säger bara... d finns ingen bättre skida för lite allround... kombinerat med jibb....

Årsmodell: 2005
Åkarens vikt: 70 kg

Lima-ko
2004-05-30 (Ändrad: 2006-11-09)
Styrkor:
Utan tvekan de bästa hoppskidor jag åkt på, fram tills dess att jag prövade modell 05/06 som jag tycker är ännu bättre.

De funkar riktigt bra i parken, precis som det ska vara. Alldeles lagom bred för att de inte ska bli för tunga eller för oroliga när det blir lite uppkört.
I offpisten känns de mycket bredare än 80 mm under foten, de går väldigt bra, så tillvida vi inte pratar lårdjupt. Men det är i pisten dessa lagg överaskar mig som mest, jag har aldrig upplevt att en hoppskida funkar så här bra i pisten. Otroligt sköna i både stora och mindre svängar, kortsväng funkar också.
Isgreppet är kanon för en sådan här "bred" skida, jag har kört dem i uppkörd isig pist i Tandådalen och det funkade finfint.

Svagheter:
Svårt att mäta sig med de nya PE som har 5 mm mer i midja, vilket ger mer flyt i puder och uppkört utan att tappa kvickhet vid kantbyte.

Sammanfattning:
En riktigt bra skida som funkar bra till det mesta, kanonbra val om man bara ska ha ett par skidor i de svenska fjällen.

Körde på 179:an monterad så långt bak det gick, på boot center alltså, helt "vanlig" montering. Värdesätter man som jag, allroundegenskaperna, tycker jag man ska montera så. Vill man ha en lite mer parkinriktad skida kan man montera fram bindningen lite, hur mycket är en smaksak.

Började åka skidor som liten knatte och åker fortfarande som en, fort, fel och farligt =). Är skidåkande skidlärare med 5 helsäsonger bakom mig, åker ca 140-240 dagar per år och tävlar i skicross. Har hårdkört dessa skidor en halv säsong i Tandådalen och en halv säsong i Hotham (Australien).

Årsmodell: 2005
Åkstil: Skolad fri skidåkare, Svensk park-pist och Australiensiskt puder
Åkarens vikt: 78 kg
Åkarens längd: 181 cm

Bo87
2004-05-17
Jätteskön och väldigt stabil skida. Den gör lite vad man vill att den ska göra. Jag kan utan problme nose- och tailpressa, men de går ändå som berg i de stora backarna. + för en sjukt snygg design! Tailen är också väldigt hög! 6,5 cm för att vara exakt. nosen är 7 cm så där har Line inget att säga till om (Line har patentet på "äkta" TT. dessutom har deras modeller bara högst 6 cm fram och bak)! De väger en smula, fast de tär väl min bindning kanske (Ross T Axial Freeride Pivot). Jag har kört på 169an hela säsongen.

Årsmodell: 2004
Åkarens vikt: 67 kg

air-force
2004-05-01
En super skida! Funkar utmarkt til nestan alt, men litt dårlig på is. mine skidor er 179 lange. bruker dem til alt.. har et par fat skidor, men dem har jeg ikke brukt i år på grund av mine k2 p e. den har også et super snygt gangster design!

Årsmodell: 2005
Åkarens vikt: 83 kg

Mr_Skoglund
2004-04-21
Sköj skida! Går som redan nämnts att köra överallt, men inriktar man sig mer åt jibbhållet blir den svår i offpisten (med tanke på längden). Kul och kvick i pist, rätt lekfull även om den är lite hårdare än konkurrenter i parken.

Snygg design!

Årsmodell: 2004
Åkarens vikt: 84 kg

howsie
2004-02-18
mm mycket bra skida helt grym switch o stabil som fean kör mina center monterade o tycker de är en nice skida som fan.. kör på 169:an o har inte hittat nå negativt med dom helt underbara :)

Årsmodell: 2005
Åkarens vikt: 70 kg