Nordica Enforcer Free 115

Nordica Enforcer Free 115
Kategori: Offpistskidor
Nivå: Professionell
Märke: Nordica
Ã…rsmodell: 2020
Mått (Nos/Midja/Bak): 143/115/132 mm Svängradie: 21.50 m (191 cm)
Längder: 191 cm
Rekommenderat pris: 7500 Kr
Tillverkarens beskrivning
För dom som kräver mer, finns Enforcer Pro. Den bredaste och styvaste skidan i Enforcer-kollektionen trivs bäst dom djupa puderdagarna, i snabba, stora och svepande svängar. Träkärna i balsaträ, carbonförstärkning och dubbla metallager gör Enforcer PRO lugn och väldämpad men ändå lätt att manövrera. Dess längre radie tillåter kraftfulla svängar med stor precision. Exceptionell bärighet och stabilitet tack vare "high nose and tip rocker". Kraftfull och lekfull, Enforcer PRO är perfekt för dom som flyttar gränserna.


Köp- och säljannonser
Nordica Enforcer Free 115   4 000:-

Vad tycker du om Nordica Enforcer Free 115?
5
4
3
2
1
Björn
Björn (Gäst)
2019-01-14
Går som tåget! Bara kört dom 4 dagar hittills men längtar efter nästa åk. Funkar på allt, löjligt bra i pist, lätta att få upp på kant. Den riktiga paradgrenen är förstås uppkörd offpist eller varför inte orörd dylik. Bredden och metallen är perfekt för en 95 kg gubbe som satsar på att varje åk kan vara ditt sista! Känns som att man står ganska långt bak på skidan, åtminstone jämfört med mina Super 7. Kör med rejäla rambindningar och riktiga alpinpjuck, nä ingen höjdare uppför men som sagt galet bra nedför!

talgdank
2018-04-17
Styrkor:
Bra på hårt underlag och fantastisk i puder.

Svagheter:


Sammanfattning:
Passar mig som väger 100+.

Ã…kstil: Offpist
Testad längd: 191 cm
Ã…karens vikt: 100 kg
Åkarens längd: 181 cm

Lars Tomasson
Lars Tomasson (Gäst)
2023-10-03
Styrkor:
Powder, bra på att tappa crud, extremt stabil, jag kan göra saker jag inte kan göra på min M5.

Svagheter:
Svårt att hitta, det här är en sällsynt skida. Inte så bra på is. Inte för skidmanchester. Lite tung för hoppsvängar men ingen stor grej, jag justerade bara min stil.

Sammanfattning:
Den mest mångsidiga skidan jag har ägt, jag gillar den så mycket att jag köpte en andra som backup. Den kan åka skidor på puder, träd, moguler i stort sett allt så länge snön är lite mjuk. På is och återfryst skit är mina Volkl M5 bättre.

Ã…rsmodell: 2019
Åkstil: Offpist, puder i klipporna, rännor och träd
Testad längd: 191 cm
Ã…karens vikt: 90 kg
Åkarens längd: 185 cm

Översatt av Google  ãƒ»  Visa original
nicholi
nicholi (Gäst)
2022-05-16
Styrkor:
krossande crud
köra över texaner

Svagheter:
tail release är lammande, ibland och inte särskilt lekfullt för en bred skida

Sammanfattning:
det känns verkligen inte berget på stora dagar, det är som att ha på sig två kondomer och slå en het hora

Ã…rsmodell: 2020
Ã…kstil: pulver , sidoland
Testad längd: 191 cm
Ã…karens vikt: 127 kg
Åkarens längd: 191 cm

Översatt av Google  ãƒ»  Visa original