Rossignol Viper 10.2

Märke: Rossignol

Vad tycker du om Rossignol Viper 10.2?
5
4
3
2
1
ea_lindgren
2003-01-09
Råkade kliva in på skiduthyrningen i Säfsen (!) där de sålde lite gamla hyrskidor.

1500:- för ett par ViperX 10.2...överkomligt? ;-)

Nåja. Har kört på dem ett par dagar nu och måste säga att jag återigen är kär. Vet inte hur bra de är i fluff, men allvarligt talat; Hur många av oss åker mestadels i puder? Jag kan nog räkna mina puderdagar per säsong på ena handen, och i pist är Vipern en kryssningsmissil.

Isfläckarna märks inte, och den funkar utmärkt till höghastighetscruising.

En mycket bra skida för normala svenska förhållanden. (Ska man till Alperna eller Staterna och pumpa puder kan man ju hyra ett par fetingar)

Eftersom modellen har ett par år på nacken kan man dessutom få tag i dem till bra pris.

Spetsarna på skidan har en tendens att lossna, men med lite våld så sitter de där de ska :)

Årsmodell: 2001
Elveeen
2002-03-21
Underbara, perfekta. Skönt isgrepp och härlig i pist. Helt okej utanför pisten också. Ganska hård, så väg helst 70 kg --> för att få maximalt ut av skidan. Prisvärd, absolut! Spring och köp, nuuuuuu :D

Årsmodell: 2000
N/A
2000-10-06
Var tvungen att panik köpa ett par skidor i vintras efter det att minna gamla gått av, det blev ett par viper 10.2X. Har provat en tio olika free ride skidor men inte varit nöjd med någon av dem, över lag så känns de för mjuka och mesiga. Vipern därimot är ganska hård, jag har hört rykten om att den gamla 9.9:an var samma skida som Rossignols storslalomskida fast med lite annat tryck. Om man skall gå efter vad alla förståsigpåare säger så är Vipern antagligen helt fel skida för mig eftersom jag helst befinner mig utanför pisten eller i någon puckel men det är kul med en skida med lite temperament. Med den här skidan kan det faktiskt till och med vara kul att köra i pisten :)
Det enda negativa än så länge är att under de fyra första dagarna lossnade skidspetsarna 2 gånger, med en borrmaskin och några skruvar löste sig dock problemet. Tycker dock att en skida som är så här pass dyr borde klara några pucklar och lite hopp i åtminstonde en månad...

/Bosse

Årsmodell: 2000
freeride_nu
2000-03-02
Helt underbar skida, kan tyckas lite tung av vissa men det vänjer man sig med efter ett tag. En kanon skida helt enkelt
/Johan

Årsmodell: 2000
freeride_nu
1999-12-07
Den Viper jag har är årets modell som jag skaffade i slutet av förra säsongen, nämligen Viper 10.2 isället för som tidigare 9.9. Helt underbara skidor.. efter att förra säsongen mestadels åkt på Kästles Speedmachine och på Salomon X-scream, som i jämförelse med Rossignols senaste Viper är rena rama tvålkopparna kan jag bara säga...milleniumets skida är korad.. i alla fall i min a ögon.. ROSSIGNOL VIPER 10.2.... WOW
(Som skidåkare är jag väl hyfsat avancerad.. har ca 75 skiddagar per säsong.. har lgh i Åre...samt att jag tävlingsåkt i 5 år under tonåren..så enna skida rekommenderas till alla skidkunniga människor där ute)
/C.K

Årsmodell: 2000
rene lambert
rene lambert (Gäst)
2005-02-02
Det här är väldigt snygga skidor för och mellanliggande för att åka skidåkare eller någon som vill flytta upp till och mellanliggande skidåkare. De är snabba. De vill springa. "Kloven" vägen nerför backen och skära igenom crud och preparerade lika. Trevligt i pulveret. Dessa är en styvare skidåkning så trevlig för någon över 200 kg. Jag gick från en mjukare 180 cm Atomic Beta Carv och det är 20x skidan. Njut av

Åkarens vikt: 100 kg

Översatt av Google  ・  Visa original