Salomon QST 92

Salomon QST 92
Salomon QST 92
Kategori: All mountain
Nivå: Medium
Märke: Salomon
Årsmodell: 2022
Mått (Nos/Midja/Bak): 131/92/114 mm Svängradie: 18.00 m (177 cm)
Storlekar: 153,161,169,177,185 cm
Pris: 5000 Kr
Tillverkarens beskrivning
Vare sig du droppar in i puderfyllda grytor, susar nedför en manchesterpist eller ger dig av på vårens första tur är talangfulla QST 92 försedd med all den teknik som krävs för att utnyttja hela berget. QST 92 är lätt men kraftfull och utmärker sig allt eftersom förhållandena ändras under dagen, utan att trötta ut dig.

(Officiell information från Salomon)


Forumämnen om Salomon QST 92

Salomon QST 99 eller MTN Explore 95 som enda skida?  »

  • Salomon QST 92 Foto
Vad tycker du om Salomon QST 92?
5
4
3
2
1
Mattias Nordman
Mattias Nordman (Gäst)
2021-11-05
Styrkor:
Riktigt bra i pisten
Lätta att bära
Funkar fint i lössnö

Svagheter:
inga

Sammanfattning:
Jag behöver inga andra skidor då dessa gör jobbet både i och utanför pisten, jag är en normalåkare så ger mig inte ut på några stora äventyr utanför pisten.

Årsmodell: 2020
Åkstil: Pist & Puder
Testad längd: 177 cm
Åkarens vikt: 88 kg
Åkarens längd: 180 cm

Jocke95
2020-10-02
Styrkor:
+ Priset
+ Fungerar i all terräng
+ Mycket bra för puder i brant terräng
+ Förvånansvärt bra i pisten, bra grepp och rätt svängradie.
+ Ganska lätta så fungerar bra som toppturslagg

Svagheter:
- utseendet
- tråkig i flackare terräng
- inte så stabila i uppåkt offpist

Sammanfattning:
Köpte dessa skidor tillsammans med Fritchi tecton 12 bindningar med målet att ha toppturslagg som ej kompromissar mer åkningen utför. Skidorna har helt klart överträffat mina förväntningar! Tillräckligt lätta för att topptura med. Jag valde ganska korta skidor vilket är skit najs i pisten och i brant offpist terräng. Dock innebar kortare lagg, som dessa för mig att de inte surfar lika bra i plattare offpist samt upplevs lite ostabilt i uppåkt offpist. Så om du prioriterar stabilitet och surfkänsla så rekommenderar ja att du väljer både längre och bredare lagg. Över lag skitnöjd med dessa och blir att bra kompliment till mina bredare puderlagg. Jag hade köpt de igen om de hade blivit stulna.

Årsmodell: 2020
Åkstil: Topptur, Pist, Brant offpist
Testad längd: 172 cm
Åkarens vikt: 78 kg
Åkarens längd: 185 cm

Mats Sjöblom
Mats Sjöblom (Gäst)
2020-03-09
Styrkor:
Allmountainskidor som verkligen gör skäl för begreppet, dom funkar i alla lägen på hela berget. Ger stor underhållning och nöje på berget. Roligaste skidorna jag har åkt på :)

Svagheter:
Dom är ju inte några extrema pistracers, men om man är ute efter det så ska man välja en helt anna typ av skida. Så inga svagheter vad jag kan upptäcka.

Sammanfattning:
Otroligt rolig allround skida som kommer förbättra din skidupplevelse och göra dig till en bättre skidåkare, både i offpist och pist. Kommer precis tillbaka från 4 dagar i Åre med konstant snöfall, kunde inte ha haft mer passande skidor :)
Jag var lite tveksam till längden 177 cm, men all den tvekan är borta, dom funkade perfekt, absolut inte svåra att få runt.

Årsmodell: 2019
Åkstil: Pist / Puder / Offpist
Testad längd: 177 cm
Åkarens vikt: 65 kg
Åkarens längd: 179 cm

Ocean_
2020-02-03
Styrkor:
Lätt
Löser alla förhållanden
Prisvärd

Svagheter:
Mina andra skidor samlar damm nu

Sammanfattning:
En otroligt mångsidig skida. Den perfekta vardagsskidan då den går fantastiskt fint i pisten och känna lätt och trygg utanför. Skidan har gjort mig till en bättre åkare, aldrig lagt så fina carvingsvängar innan!

Min ståndpunkt är att man ska köpa saker för den åkningen man gör, inte den man vill ha. Där prickar denna skida perfekt, i synnerhet om du åker i Sverige. Är du orolig för att inte få flyt nog i offpist, gå upp en storlek, annars är du en lätt kille som mig våga köp lite kortare!

Nog riktigt grym tillsammans med en lite kralligare topptursbindning.

Årsmodell: 2020
Åkstil: Hela berget
Testad längd: 169 cm
Åkarens vikt: 60 kg
Åkarens längd: 175 cm

Lefty69
2019-10-22
Styrkor:
Lätt, lekfull och riktigt kul skida för hela berget

Svagheter:
-

Sammanfattning:
Qst 92an är en lekfull och lättåkt skida för hela berget. Den är lätt och med en techbindning är den riktigt fin för toppturer och med en alpinbindning en skida som kan åkas hårt i både puder och pist.

Åkstil: Pist, puder och topptur
Testad längd: 185 cm
Åkarens vikt: 82 kg
Åkarens längd: 185 cm

Freeskier
2019-09-18
Årets QST 92 tar framgångsreceptet från tidigare årsmodeller och utvecklar det vidare. Kvar finns en skida med mer tiprocker än tailrocker, indragen skärning och sandwichkonstruktion. Det som är nytt är också att formen som ger mjukare svänginitiering och bättre flyt. Därtill används en vidareutveckling av kolfiberväven som man kallar ”C/FX” som nu innehåller mer kolfiber än tidigare och går som ett lager genom hela skidan från tip till tail. I ändarna sinn nu också kork istället för koroyd. Sammanfattningsvis är QST 92 mer dämpad och stabil än tidigare, också lite tyngre. Just QST 92 har lite mindre tailrocker jämfört med de mer lössnöorienterade storasyskonen i serien. En solid plattform för att bränna pist, ta sig igenom uppkörd och slöshig dito, samt njuta lite puder i kanten av backen. Åkarcitat: ”Om användarvänlighet i kombination med högsta prestanda står högt på din lista är QST 92 en pärla.” och ”Stabila, lättsvängda och de har roliga offpistegenskaper och klarar alla typer av snö”.
Betyg: 8,85

Årsmodell: 2020
Ompalomp
2019-02-18
Styrkor:
-Lätt att carva med
-Fungerar överallt, lössnö, isig pist, uppkörd pist, isig skogsåkning etc.
-bra kant till kant

Svagheter:
Om man ska säga nåt så är det väl att skidorna blir lite fladdriga vid höga hastigheter

Sammanfattning:
Otroligt rolig allround skida som kommer förbättra din skidupplevelse och göra dig till en bättre skidåkare, både i offpist och pist

Årsmodell: 2018
Åkstil: Pist/puder/skog
Testad längd: 177 cm
Åkarens vikt: 65 kg
Åkarens längd: 176 cm

HelenaKall
2018-12-28
Styrkor:
Lätta, stabila, roliga i och utanför pisten

Svagheter:
Hittar inga

Sammanfattning:
Otroligt rolig skida som är galant i pisten och utanför. Perfekt allmountain skida

Årsmodell: 2019
Åkstil: Pist / offpist
Testad längd: 176 cm
Åkarens vikt: 75 kg
Åkarens längd: 170 cm

FredrikLarsson1981
2018-12-28
Styrkor:
-Lätta.-passar perfekt för våra förhållanden.-lekfull.-

Svagheter:
-inga

Sammanfattning:
Otroligt lätt och lekfull skida som passar perfekt för våra förhållanden i Skandinavien. Tillräckligt lätt för att Tura med. Grymma tillsammans med Shift bindningar. Passar de flesta åkare utan att kännas för enkel eller för svår. Lite som en Volvo V90?

Årsmodell: 2019
Åkstil: Topptur/puder/pist
Testad längd: 177 cm
Åkarens vikt: 80 kg
Åkarens längd: 175 cm

Fredrik Norén
Fredrik Norén (Gäst)
2018-12-18
Styrkor:
Gör precis vad jag önskar.

Svagheter:
Inga

Sammanfattning:
En perfekt skida för mig.

Årsmodell: 2017
Åkstil: Pist
Testad längd: 177 cm
Åkarens vikt: 115 kg
Åkarens längd: 180 cm