Drake F-50

Drake F-50
Märke: Drake

Vad tycker du om Drake F-50?
5
4
3
2
1
oksvold
2005-04-18
Köpte mina drake F-50 förra året och kunde surt konstatera att de mellan årsmodellerna 03 och 04 FÖRSÄMRADE den övre strappen avsevärt. -03-orna hade en 2-delad strap där trycket fördelades finfint över ett större område. Till -04-an har de snåljåparna bytt ut denna sköna strap mot en betydligt enklare modell. Enligt en försäljare berodde detta på "kvalitetsproblem" med de gamla strapparna. Bullshit - deras dyrare modeller har ju exakt samma lösning som gamla F-50n hade!

Mot bakgrund av detta skulle jag hellre rekommendera F-60, i alla fall från årsmodell 04 och framåt. Innan dess var det ingen nämnvärd skillnad. Att gå från F-50 till F-50 visade sig vara ett riktigt nerköp komfortmässigt!

jns
2005-04-05
Grymt bra bindning ! Håller för all sorts brutal behandling ( har inte varit snäll mot den, den har fått smaka alla sorts räcken och även asfalt betong mm)
Spännena är också mkt sköna.

HARS
2004-05-12
ruggigt bra, har hållit en hel säsong. aluminiumspännena har en tendens att frysa under vissa väderomständigheter, men det är det enda.

lleberg
2004-04-08
Efter runt 40 åkdagar i bindningarna så måste jag säga att jag är grymt nöjd. Dom kan både sitta åt ordentligt som fan, och sen nästa åk så kan man dra tuckedknee. Det är ritkigt schysta bindningar för det relativt låga priset.

Det negativa som jag har upplevt är att det inte går att ändra forwardlean när det har kommit lite snö i bindningen.

Det positiva är att alla funktioner dom har fungerar riktigt bra. Skulle vilja kunna ändra forvardlean när jag är fastspänd, men det får bli senare.

Doughboy
2003-10-20
Klart prisvärda bindningar som klår det mesta i samma prisklass. Tåstrapsen har haft tveksam kvalitet, men de nya strapsen, 03-04, ser mycket bättre ut. Annars fungerar pumpfunktionen utmärkt och hela bindningen känns gedigen och stabil.

Ingen finessbindning, men om du är ute efter något som inte totalt bränner hål i plånkan och som har alla viktiga grundfunktioner så är den definitivt något att satsa på.

Holken
2002-11-27
Bra bindningar som känns stabila... hög kappa vilket jag gillar!har hört att strapsen ska ha en tendens att gå av men inget jag märkt än.

Årsmodell: 2002
folkestad
2002-11-20
Suveräna grejer! Pefekta, känns att det är kvalitet, jämfört med Burton Custom, man tror att Custom ska gå sönder när man spänner dem... =) Mina Drake gick iof. sönder sist (en av strapsen), men det var inga problem att laga, fick nya straps (alla!) i affären där jag hade köpt dem. Pumparna är asbra tycker jag, stabila. Dessa bindningar passar nog de flesta skorna, jag har själv Salomon Maori som är hyfsat stora, så visst passar nog de flesta bindningarna! Ett extra plus för dessa bindningar är att färgerna matchar min Extrem Metal Mission perfekt =)

Årsmodell: 2001
mawi
2001-11-29
Drake bindningar rockar... Jag har F-60 tror jag iofs... skillnaden e inte så stor.

Kvaliteten är mycket bra: De här killarna vet att saker och ting slits - allt på ett par Drake är utbytbart, de flesta detaljer är av metal. Inga nitar, bara ordentliga grejor.

Ett par Drake har i regel fler justerbara saker en de flesta andra. Limited modellen har löjligt mkt grejor att pilla på.

Schysst hög bakkappa - helrätt. Bakkappor ska gå upp så långt att man kan luta häcken mot dem när man står upp ;)

Vad är negativt då? Tja...
(1) Pumparna är bra MEN jag tycker om andra konstruktioner bättre. Det är en smaksak.

(2) Sedan har vi straps:en. De är helt ok också men jag diggar också hur vissa gör sina riktigt styva, speciellt den främre mindre. Salomon t ex: Den främre är styv längs med och fördelar på så sätt trycket perfekt för mina fötter iaf.

En sak till: De passar bäst med inte de bredaste kängorna baktill, t ex mina Airwalk är lite breda och får sig lite smäll.

Som vanligt är det en sak som gäller, och som de flesta skiter i eftersom det är så förbannat svårt att få tillgång till grejorna: Prova vad som passar fötterna med utvalda kängor på. Då ser ni hur de trycker och känns.

Men kvalitén på ett par Drake rockar.

Årsmodell: 2000