Atomic Backland 107

Atomic Backland 107
Atomic Backland 107
Atomic Backland 107
Kategori: All mountain
Nivå: Avancerad
Märke: Atomic
Årsmodell: 2023
Mått (Nos/Midja/Bak): 137/107/124 mm Svängradie: 18.50 m Vikt: 1550 gram (182 cm)
Längder: 175,182,189 cm
Rekommenderat pris: 7500 Kr
Tillverkarens beskrivning
Backland 107 är den bredaste modellen i Backland backcountry-serien. En skida med 107 mm midja som tack vare en fullängds kolfiberkonstruktion bara väger in på 1550 gram i 182-längd. En skida med HRZN tech för ökat flyt gör sig bäst i mjuksnö, men gör heller inte bort sig på hårdare underlag. Montera en shift-bindning så har du ett paket som är lätt uppför och stabilt och säkert utför. Denna skida kan även fås med egen design som du ordnar via customstudion på atomic.com



Köp- och säljannonser
Atomic backland 107   7 000:-
Atomic Backland 107   5 000:-
Atomic backland 107 med sth16   5 000:-

Vad tycker du om Atomic Backland 107?
5
4
3
2
1
Mikael Nilsson
Mikael Nilsson (Gäst)
2023-11-20
Styrkor:
Det kan tyckas att skidan är ganska tråkig till en början när man känner efter hur den funkar. Risken är då att man avfärdar skidan då och går vidare till något annat. Men om man kommer förbi det och litar på skidan framträder ett annat temperament. Just för den lätta vikten tror man att den inte har kapacitet att svara som andra skidor med lite högre stamina vad gäller vikt kontra fart. Kan kännas lite osäkert att riktigt bränna på när skidan är så lätt men där har man fel. Skidan håller för maxfart vad gäller den kapacitet du klarar av. Nu pratar jag avancerad åkare. Känslan att kunna trycka max med en lätt skidan som håller farten tar den vidare till något jag inte upplevt. Lättheten och kontrollen i upplevelsen är unik. Kontrollen tappas bara med din egen förmåga. Det här är ett lättviktsmonster!

Svagheter:
Snyggar design 2020

Sammanfattning:
Lät och grymt stabil i hög fart på all natursnö

Årsmodell: 2024
Åkstil: Puder, skare, socker
Testad längd: 191 cm
Åkarens vikt: 77 kg
Åkarens längd: 180 cm

Freald
2023-06-12
Styrkor:
Styv skida, som gillar fart

Svagheter:
Kan upplevas som något opoppig

Sammanfattning:
Använder till topptur med tec bindning, skidan klarar det mesta men kanske inte är den roligaste i hård/isig pist

Årsmodell: 2023
Åkstil: Pist puder topptur
Testad längd: 188 cm
Åkarens vikt: 90 kg
Åkarens längd: 185 cm



Carlssone
2021-11-22 (Ändrad: 2021-12-02)
Styrkor:
För mig funkar den till det mesta. På grund av pandemin har jag bara åkt på dem i Sverige och då Lofsdalen, Ramundberget samt toppturande på Helags och skidan löste allt. Skidan var trygg och stabil i carvingsvängar med mina tonårsbarn, i skogen i Ramis och i kraftigvarierade förhållanden på Helags.
I mitt tycke en ganska lättåkt skida trots att den inte är mjuk. (Kan bero på allt för många timmar i gymmet.)
Skidan är lätt och jag som har en Shiftbindning på hade inga problem med vikten under tre dagars turande på Helags.

Svagheter:
Om jag försöker svänga mig med populära termer skulle jag säga att den saknar en del popp och lekfullhet.

Sammanfattning:
Jag har tidigare åkt på Salomon QST och tycker nog att det är en lite roligare skida men Backland passar den som vill ha en förutsägbar och trygg skida som klarar det mesta utan att vilja lek så mycket. En utmärkt skida för oss medelålders åkare som inte riktigt vågar ta klivet in i New School.

Årsmodell: 2021
Åkstil: Pist/puder/topptur
Testad längd: 182 cm
Åkarens vikt: 78 kg
Åkarens längd: 174 cm

Freeride
2019-09-18
Om skidan: Atomic Backland 107 som kommer säsongen 2019/2020 har samma spoon i fronten som populära Bent Chetler-skidorna (”HRZN Tech Tip” som ska ge 10 % yta på tippen), rocker fram och bak med spann under foten, träkärna av Poppel och Karuba och förstärkt med ett längsgående infräst stav av kolfiber.

Emma: – Fick intrycket att den var väldigt fartstabil, en skida perfekt för stora åk och stora berg, man kan gasa på rejält. Håller också bra i pisten, bra i större svängar. Hellre större åk, än att shredda tight skog typ av skida. Den gick bra utanför pisten. Förvånansvärt lätt skida. I tight svensk skog var inte det optimala valet. Betyg 4

Olle: – Första åket så var jag skeptisk, kändes seg. Men sen kom jag in i den och vågade trycka på. Då blev det bättre, och den är hård men inte för hård och man kan stå ut svängarna samtidigt som den är lekfull. Men det är inget man smååker på, en bra Alpskida för offpist och långa piståk. I lössnön var den bra och fastnade inte eller någonting, utan flöt på bra! Betyg 4

Max: – En kul skida! När man trycker på så hänger den med bra, fartstabil. I offpisten så kunde jag ligga i en högre fart, känns chargig, passar en skidåkare som vill stå på i både pist och offpist. Fick runt den i skogen, men lite tyngre än tex Salomon QST, å andra sidan fick tog jag en rakare linje. I pist och hårt underlag så är radien på 18,5 m att den är rätt kvick när man trycker på. Betyg 4.5

SNITTBETYG: 4.17

Årsmodell: 2020